Wołanie przestrzeni – o nieistniejącej krainie

Wołanie przestrzeni - o nieistniejącej krainie
Wołanie przestrzeni - o nieistniejącej krainie / fot. projekt
- Reklama -

Zapraszamy do zapoznania się z nowym projektem realizowanym na terenie Bieszczad pt. „Wołanie Przestrzeni … o nieistniejącej krainie„.

Celem projektu jest ochrona i rozwój dziedzictwa kulturowego Bojkowszczyzny oraz przybliżenie dawnej kultury jednej z grup etnicznych, która w wyniku powojennych zawirowań historycznych została zmuszona do opuszczenia swoich wsi położonych w Bieszczadach.

Obecnie dziedzictwo to jest praktycznie zapomniane i nie wykorzystuje się jego potencjału turystycznego. Postawienie na nowe formy odzyskania i skatalogowania tego dziedzictwa będzie miało szansę zapewnić właściwe miejsce dziedzictwu Bojkowszczyzny trwałe miejsce.

Jeszcze raptem 70 lat temu nasza bieszczadzka kraina tętniła życiem. Mimo że niegościnna i obdarzona surowym klimatem, miała ona swoich rdzennych mieszkańców. Bojkowie, bo o nich mowa, byli ludem małomównym, spokojnym, ale też twardym i odpornym na bieszczadzką aurę. Jednak ich świat dobiegł końca wraz drugą wojną światową i jej następstwami… Wysiedleni w różne miejsca, Bojkowie już nigdy w Bieszczady nie wrócili. Dlatego wracają dziś, przywołani przez autorów projektu “Wołanie przestrzeni – o nieistniejącej krainie”.

Więcej informacji na stronie: wolanieprzestrzeni.pl

 

Źródło: Powiat Bieszczadzki

 

- Reklama -