9.7 C
Ustrzyki Dolne
wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumInformacje dla odwiedzających Park w okresie Świąt Wielkanocnych

Informacje dla odwiedzających Park w okresie Świąt Wielkanocnych

Dostępność oraz warunki na szlakach

Bieszczadzki Park Narodowy informuje, że w najbliższych dniach szlaki i ścieżki przyrodnicze będą dostępne dla odwiedzających. Wyjątkiem jest odcinek ścieżki przyrodniczo-historycznej „W Dolinie Górnego Sanu” przebiegający od deszczochronu w dolinie potoku Niedźwiedziego do źródeł Sanu, który jest zamknięty do dnia 12.04.2024 ze względu na prace leśne.

Odcinki szlaków w większości bardzo błotniste, pokryte rozmokniętym śniegiem. W wielu miejscach jest ślisko. Zalecamy posiadanie raczków i kijków, szczególnie na stromych podejściach.

Pamiętajcie, że ze względów bezpieczeństwa na terenie Parku wędrujemy wyłącznie po wyznaczonych szlakach. W górach może nastąpić nagłe załamanie pogody, bądźcie przygotowani na dodatkowe utrudnienia.

Aktualne warunki pogodowe można sprawdzić na stronie Grupy Bieszczadzkiej GOPR, oraz za pomocą kamer internetowych na stronie www.bdpn.pl.

Praktyczne informacje

Wstęp do Parku jest płatny. Opłaty za wstęp oraz opłaty parkingowe można uiścić w punktach informacyjno-kasowych: w Wołosatem przy parkingu,  oraz na Przełęczy Wyżniańskiej. Pozostałe punkty informacyjno-kasowe będą czynne od 13.04.2024.

Bilety wstępu można również zakupić za pośrednictwem strony www.bdpn.pl Bilet w formie elektronicznej lub jego wydruk wraz z dokumentem należy okazać podczas kontroli Służbie Parku.

Turysta jest zobowiązany do zapewnienia odpowiedniego urządzenia w celu umożliwienia okazania zakupionego przez niego biletu elektronicznego przez cały pobyt na terenie Parku, a w szczególności do zapewnienia, iż urządzenie to będzie mieć możliwość wyświetlenia  biletu i nie będzie rozładowane.

Można też skorzystać z tablic z kodami QR umieszczonych przy punktach informacyjno-kasowych.

Uwaga: zasięg Internetu na terenie Parku nie jest najlepszy, warto zaopatrzyć się w bilety wcześniej (szczególnie trudna sytuacja jest w Brzegach Górnych, Tarnawie Niżnej i dolinie górnego Sanu).

Z opłat wstępu zwolnieni są mieszkańcy gmin Cisna, Czarna i Lutowiska (zgodnie z Ustawą o Ochronie Przyrody) oraz posiadacze Karty Dużej Rodziny.

Parkowanie pojazdów jest możliwe tylko na naszych parkingach i parkingach gminnych. Park obecnie utrzymuje dwa parkingi: w Wołosatem oraz na Przełęczy Wyżniańskiej – w lokalizacjach tych za postój pobierane są opłaty.

Chcąc dostać się na Tarnicę, w Wołosatem pozostawiamy pojazd na parkingu. W samej osadzie jak i przed punktem informacyjnym  obowiązuje zakaz parkowania, a dalej zakaz wjazdu (można dostać mandat).

Na terenie Parku należy bezwzględnie słuchać poleceń Straży Parku i innych służb (np. Straż Graniczna, GOPR).

 

 

Źródło: BdPN

 

 

- Reklama -
- Reklama -

POPULARNE

X