0.7 C
Ustrzyki Dolne
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaCisnaMajster Bieda ma swoją Ławeczkę w Wetlinie

Majster Bieda ma swoją Ławeczkę w Wetlinie

Władysław Nadopta, znany z piosenki grupy Wolna Grupa Bukowina, jako Majster Bieda, ma swoją Ławeczkę w Wetlinie. Odsłonięto ją w setną rocznicą urodzin tego legendarnego bieszczadnika.

Ławeczkę z postacią Władka Nadopty ustawiono przy drodze Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej, pod trzema jabłonkami, skąd prowadzi szlak na Przełęcz Orłowicza. To miejsce w którym można było spotykać tą niezwykłą postać, bo Majster Bieda lubił tu przesiadywać. Skrawek gruntu GOPR-owi wydzierżawiły Lasy Państwowe. Ławeczkę z siedzącą postacią odsłonił Tadeusz Nadopta, syn Władka.

Nie każdemu to jest pisane, myślę że uczcili to tak ogromnie, że jestem tak zaskoczony bardzo i myślę, że i ojciec gdyby to zobaczył uśmiechnąłby się, że miał tylu przyjaciół i ktoś kto kochał Bieszczady tak jak on, doceniłby to bardzo mocno.

Władek Nadopta jest symbolem przeszłości Bieszczadów. Uosobieniem człowieka wolnego i dobrej woli. Zdaniem inicjatorów budowy ławeczki, nie chodziło o samo honorowanie Majstra Biedy, ale o przypomnienie pewnych czasów, pewnego klimatu wolności, który wielu ludziom dawały Bieszczady. Przypomniała o tym Wolna Grupa Bukowina, która przy ławeczce Władka Nadopty zaśpiewała jeden z najbardziej znanych utworów poezji śpiewanej, „Majstra Biedę”.

Wojciech Jarociński, Wolna Grupa BukowinaJest właściwie podstawowym źródłem inspiracji z do określenia takiego człowieka, ujęcia w ramy poezji, człowieka, który chodzi po górach i próbuje się jakoś znaleźć w tym środowisku i miejscu żeby jakoś wiązać jakoś koniec z końcem.

Na odsłonięcie ławeczki przybyło wielu GOPR-owców. Władek Nadopta był jedną z nielicznych osób, którym przyznano odznakę Zasłużony dla ratownictwa górskiego”.

Ryszard Denisiuk „Bury”, były ratownik bieszczadzkiej grupy GOPR – Władziu był świetnym przyjacielem, szkoda że tak odszedł szybko sobie na jego ukochane połoniny ale to podobno każdego z nas czeka.

Ławeczkę zaprojektował rzeźbiarz prof. Jacek Kucaba. A udało się ją sfinansować ze społecznej zbiórki.

Materiał wideo z wydarzenia na stronie TVP 3 Rzeszów.

 

Źródło: TVP 3 Rzeszów

 

- Reklama -
- Reklama -

POPULARNE

X