Kino Końkret zaprasza 25 lutego 2023 r. do Zatwarnicy na wyjątkowy wieczór filmowo – muzyczny z udziałem specjalnych gości.
Początek wydarzenia godz. 18:00
Główną atrakcją będzie pokaz filmu „30 lat wymówek” z udziałem samego reżysera Armanda Urbaniaka. Będzie to jednocześnie bieszczadzka premiera filmu.
„30 lat wymówek” to filmowa ballada o człowieku, który wiele lat temu obiecał coś światu i przede wszystkim samemu sobie, ale do tej pory obietnicy nie wypełnił z powodu przeróżnych wątpliwości. Dziełem życia muzyka i perkusisty (znanego głównie z legendarnej grupy Dżem) ma być autorska płyta, o której myśli i marzy od 30 lat. Bieszczadzką suitę zamierza nagrać tam gdzie mieszka, w swoim domu na wodzie. Jest to dokument o bohaterze Michale Gierze Giercuszkiewiczu, o herosie pełnym słabości, którego obserwujemy w kolejnej, być może ostatniej już próbie spełnienia się jako twórcy.
Film „30 lat wymówek” znalazł się na liście kandydatów do Polskich Nagród Filmowych Orły 2023 w kategorii NAJLEPSZY FILM DOKUMENTALNY.
Po filmie spotkanie z reżyserem Armandem Urbaniakiem. Rozmowę poprowadzi Robert Żurakowski.
Kolejnym punktem programu będzie pokaz filmu „Piotr Malinowski. 33 zgłoś się…” w reżyserii Roberta Żurakowskiego
„Piotr Malinowski. 33 zgłoś się…” To opowieść o pasji do gór, których Piotr doświadczał nie tylko jako ratownik, ale także wybitny taternik, alpinista i himalaista, autor pierwszego przejścia zimowego na zachodniej ścianie Petit Dru, uczestnik najszybszego przejścia Głównej Grani Tatr w zimie. Specjalista od trudnych zjazdów wysokogórskich. Prekursor i propagator ski-alpinizmu. Dokument prezentuje unikatową relację z pierwszego udziału Polaków w zawodach w ski-alpinizmie na Pierra Menta w 1991 r. Film ukazuje także tę drugą stronę życia ratownika, kochającego ojca i męża, któremu trudno jest godzić życie prywatne, które przybliża w filmie żona Piotra, z bezgranicznym oddaniem ratownictwu, o czym opowiadają jego koledzy, ratownicy TOPR. Tłem ich wypowiedzi są archiwalne nie publikowane wcześniej materiały filmowe np. z ćwiczeń TOPR kilka godzin przed katastrofą śmigłowca w 1994 r. Dokument ukazuje bohatera nie tylko jako dynamicznego człowieka czynu, ale i człowieka „prywatnego”, myślącego i wrażliwego. Pasjonat bluesa prowadził audycje radiowe w zakopiańskim radio Alex, nadając im perspektywę ratownika, ale i wymiar osobisty. W filmie wykorzystano archiwalne audycje radiowe, których klimat podkreśla muzyka bluesowa skomponowana do „33 zgłoś się”.
Film został nagrodzony :
13 Spotkania z Filmem Górskim Zakopane: Nagroda Publiczności oraz Nagroda Specjalna Jury
XXII Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady Lądek – Zdrój: Najlepszy Film Polski
XV Krakowski Festiwal Górski: Druga Nagroda w Polskim Konkursie Filmowym
Po filmie spotkanie z reżyserem Robertem Żurakowskim. Rozmowę poprowadzi Armand Urbaniak.
Zwiastun filmu:
Uwieńczeniem wieczoru będzie kameralny koncert Marka „Pegaza” Kobusa. Muzykowi będzie towarzyszył na harmonijce Robert Żurakowski (autor muzyki do filmu „Piotr Malinowski. 33 zgłoś się…”).
Bilety (na całe wydarzenie): 30 zł.
Więcej informacji na stronie: https://www.facebook.com/events/658731046051506/?ref=newsfeed
Źródło: Kino Końkret