W górach nadal dużo śniegu i ślisko

Komunikat Bieszczadzkiego Parku Narodowego o stanie szlaków 26.02.2021 r.

Warunki terenowe są utrudnione. Pokrywa śnieżna jest zróżnicowana, kształtująca się w przedziale 20-120 cm, miejscowo dochodzi do 200 cm. Mało uczęszczane szlaki są nieprzetarte – poruszanie się po nich jest możliwe tylko na nartach lub rakietach. Pozostałe odcinki są drożne, ale miejscami oblodzone i śliskie. Obowiązuje pierwszy (niski) stopień zagrożenia lawinowego.

Ostatnie krótkotrwałe ocieplenie wynikające z wyżowej pogody spowodowało, że wierzchnie warstwy śniegu w ciągu dnia rozmiękały. W najbliższych dniach prognozowane jest ochłodzenie oraz opady.

  • W okresie zimowym wstęp do Parku jest nieodpłatny.
  • Staramy się utrzymać w stanie odśnieżonym parkingi w Wołosatem, Brzegach Górnych, na Wyżniańskim Wierchu oraz w Ustrzykach Górnych (opłaty zgodnie z cennikiem).
  • Nieodpłatnie udostępniamy toalety przy parkingu w Wołosatem oraz trzy suche toalety alpejskie (Przełęcz Wyżna, Przełęcz Bukowska i Wetlina – Stare Sioło).
  • Przypominamy o czasowej zmianie przebiegu początkowego odcinka szlaku żółtego Muczne – Bukowe Berdo (zmiana obowiązuje do końca marca).
  • Ścieżka przyrodniczo-historyczna „W dolinie górnego Sanu” oraz ścieżka przyrodnicza po torfowiskach w Tarnawie są niedostępne – droga odśnieżona jest do Tarnawy Niżnej, dalej do Bukowca nieprzejezdna dla samochodów osobowych, parkingi w Bukowcu i przy torfowiskach są nieodśnieżone.

Poruszanie się w obecnie panujących warunkach (oblodzenie) wymaga doświadczenia, umiejętności oraz odpowiedniego wyposażenia. Pamiętajmy, że w każdej chwili może nastąpić załamanie pogody i trzeba być przygotowanym na dodatkowe utrudnienia. Wybierających się na szlaki prosimy o rozwagę, dostosowanie trasy do swoich możliwości oraz zapoznanie się ze wskazówkami i mapą dotyczącymi zwiedzania BdPN w okresie zimowym. Przed wyruszeniem w góry należy sprawdzić aktualną prognozę pogody i stopień zagrożenia lawinowego podawany na stronie Bieszczadzkiej Grupy GOPR.


Źródło: BdPN

 

- Reklama -