UWAGA! Ponad 1,5 metra śniegu w górach

Komunikat BdPN o stanie szlaków 12.02.2021 r.

Wszystkich wybierających się na bieszczadzkie szlaki prosimy o rozwagę i ostrożność. Warunki terenowe są bardzo trudne. Miąższość śniegu kształtuje się w granicach od 30 do 100 cm, w miejscach nawianych ponad 150 cm. Na twardym, zmrożonym śniegu zalega warstwa świeżego opadu o grubości 30-50 cm. Miejscami występuje oblodzenie (zalecamy posiadanie raków lub raczków). Gwałtowne podmuchy wiatru mogą powodować częściowe zawianie tras, głównie w górnych odcinkach lasu oraz w partiach szczytowych. Mało uczęszczane szlaki turystyczne są nieprzetarte – poruszanie się po nich jest możliwe tylko na nartach lub rakietach. Widoczność może być ograniczona, należy zwracać uwagę na oznakowanie szlaku. W partiach szczytowych panują bardzo niskie temperatury (nawet do -20°C) oraz silny wiatr. Poruszanie się wymaga odpowiedniego sprzętu, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach. Wędrowanie w głębokim śniegu znacznie wydłuża wędrówkę.

  • Przypominamy o czasowej zmianie przebiegu początkowego odcinka szlaku żółtego Muczne-Bukowe Berdo,
  • Ścieżka przyrodniczo-historyczna „W dolinie górnego Sanu” oraz ścieżka przyrodnicza po torfowiskach w Tarnawie są niedostępne – droga odśnieżona jest do Tarnawy Niżnej, dalej do Bukowca nieprzejezdna dla samochodów osobowych.

Aktualne warunki pogodowe można sprawdzić na stronie GOPR oraz za pomocą kamerki internetowej. Prosimy o zapoznanie się ze wskazówkami i mapą dotyczącymi zwiedzania BdPN w okresie zimowym.

 

 

Źródło: BdPN

 

- Reklama -