UWAGA! Bardzo silny wiatr w górach

Komunikat turystyczny Bieszczadzkiego Parku Narodowego z dnia 22.01.2021 r.

Drodzy Turyści! Ze względu na bardzo silny wiatr w górach panują trudne warunki do uprawiania turystyki. Wszystkie szlaki na terenie Parku są drożne, jednak częściowo oblodzone, a grubość pokrywy śnieżnej jest zróżnicowana i kształtuje się w granicach od 35 do 50 cm. W miejscach zawietrznych dochodzi do 100 cm. Poruszanie się po szlaku wymaga kijków i raczków. Pamiętajmy, że w takich warunkach czas zaplanowanej trasy bardzo się wydłuża.

Zgodnie z komunikatem Nadleśnictwa Stuposiany na odcinku szlaku żółtego z Mucznego na Bukowe Berdo prowadzone będą prace leśne. Nadleśnictwo wyznaczyło czasowe obejście poprowadzone równolegle, prawą stroną na odcinku ok 1 km. Prace prowadzone będą od 25.01.2021 do 31.03.2021 r. Szczegółowa trasa obejścia przedstawiona została na mapie.

Z myślą o bezpieczeństwie osób odwiedzających Park w okresie zimowym, w strefach połoninowych zamontowany został specjalny system oznakowania. Powyżej górnej granicy lasu spotkają Państwo czerwone tyczki z tabliczkami. Tyczki wskazują przebieg szlaku oraz posiadają przypisany numer o znanej lokalizacji GPS. Koordynaty poszczególnych tyczek zostały udostępnione Górskiemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu. W przypadku utraty orientacji w terenie (np. z powodu gęstej mgły) należy zadzwonić pod nr ratunkowy GOPR 601 100 300 podając nr tabliczki, przy której Państwo się znajdują. Dlatego BdPN prosi, aby nie dokonywać żadnych zmian w wykonanym oznakowaniu, gdyż od jego trwałości zależeć może ludzkie życie! Jednocześnie apelujemy do wszystkich turystów, aby pamiętali o pobraniu aplikacji „Ratunek”. Dzięki tej aplikacji służby ratownicze są w stanie precyzyjnie ustalić położenie osoby potrzebującej pomocy.

Prosimy o przestrzeganie zasad zwiedzania oraz zapisów Regulaminu udostępniania .

Aktualne warunki pogodowe można sprawdzić na stronie GOPR oraz za pomocą naszej kamerki internetowej. Prosimy o zapoznanie się ze wskazówkami i mapą dotyczącymi zwiedzania BdPN w okresie zimowym.

 

 


Źródło: BdPN

 

 
- Reklama -