27.3 C
Ustrzyki Dolne
środa, 19 czerwca, 2024
Strona głównaArchiwumLepsze perspektywy dla Bieszczad

Lepsze perspektywy dla Bieszczad

Jak będą wyglądały Bieszczady za klika lat, jakie możliwości inwestycyjne przed nimi się otwierają oraz jakiej dynamiki rozwoju nadadzą temu obszarowi realizowane projekty – na te i wiele innych pytań próbowali odpowiedzieć uczestnicy Forum dla Bieszczad. W zorganizowanym przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej spotkaniu on-line, udział wzięli przedstawiciele instytucji rządowych i samorządowych.

Funkcję moderatora na spotkaniu pełniła Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu, w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej:

Wierzę, że opinie, prezentowane na dzisiejszej konferencji będą wartościowe i dadzą asumpt do realizacji działań na rzecz Bieszczad w przyszłej perspektywie finansowej. Jako ministerstwo będziemy chcieli kierunkować środki finansowe tam, gdzie ta pomoc jest najbardziej potrzebna, żeby nie tylko duże miasta się rozwijały, ale też małe miasteczka, gminy i wioski stały się napędem rozwoju gospodarczego, aby młodzież w nich pozostawała i tam się rozwijała – powiedziała sekretarz stanu.

Samorząd województwa na forum reprezentowali marszałek Władysław Ortyl i wicemarszałek Ewa Draus. Marszałek Władysław Ortyl, w swojej wypowiedzi zwrócił uwagę na działania podejmowane przez samorząd województwa na rzecz rozwoju Bieszczad:

Jesteśmy inicjatorem Programu dla Bieszczad. Nasze działania są wspierane przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, ale też przez parlamentarzystów i Wojewodę Podkarpackiego. Cieszy nas fakt, że będziemy negocjowali 25% w ramach regionalnych programów operacyjnych na przyszłą perspektywę, w ramach kontraktu terytorialnego, bo to pozwoli wyposażyć Program dla Bieszczad w skoordynowane instrumentarium finansowe. Myślę, że to jest przełomowy moment w naszych działaniach na rzecz tego pięknego regionu – powiedział marszałek zwracając uwagę na uruchomione przez samorząd pilotaże na rzecz Bieszczad:

Województwo podkarpackie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego uruchomiło dwa pilotaże: jeden bezpośrednio dostępny tylko i wyłącznie dla spraw środowiskowych w Bieszczadach – ma on dwie odsłony, teraz czekamy na trzecią, która pojawi się z bardzo dużą intensywnością w nowej perspektywie finansowej. Drugi pilotaż dotyczy przedsiębiorczości, która wymaga wsparcia w tym trudnym okresie pandemii, choć przygotowujemy też działania nie tylko na czas pandemii, ale musimy z niej wyciągać wnioski – dodał marszałek Ortyl.


Pełny tekst informacji na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

 

 

 

Źródło: podkarpackie.pl

 

 

 

- Reklama -
- Reklama -

POPULARNE

X