24.5 C
Ustrzyki Dolne
czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaArchiwumDługi weekend sierpniowy - komunikat turystyczny BdPN

Długi weekend sierpniowy – komunikat turystyczny BdPN

Bieszczadzki Park Narodowy informuje, że w nadchodzący długi weekend sierpniowy wszystkie szlaki piesze, ścieżki przyrodnicze i parkingi będą dostępne dla zwiedzających. Po ostatnich opadach szlaki odcinkami są podmokłe i śliskie dlatego należy zachować szczególną ostrożność i odpowiednio przygotować się do wędrówki.

UWAGA! spodziewana jest zwiększona frekwencjia. Wybierając się na szlaki warto pamiętać, że po godzinie 11:00 mogą już występować trudności ze znalezieniem miejsca parkingowego w Wołosatem, na Przełęczy Wyżniańskiej oraz w Brzegach Górnych. W takiej sytuacji warto sprawdzić dostępność miejsc parkingowych w Ustrzykach Górnych przy wejściu na Szeroki Wierch (szlak czerwony).

Parkowanie pojazdów jest możliwe tylko na parkingach BdPN i parkingach gminnych. Sanitariaty znajdujące się w pobliżu punktów informacyjno-kasowych udostępniane są bezpłatnie w godzinach pracy punktów. Przy punktach znajdują się również kosze na odpady, są to jedyne miejsca gdzie można pozostawić śmieci. Zalecane jest jednak, aby zabierać je ze sobą.

Chcąc dostać się na Tarnicę, w Wołosatem pozostawiamy pojazd na jednym z dwóch parkingów, a po ich zapełnieniu zaparkowanie możliwe jest również przy stadninie. W samej osadzie obowiązuje zakaz parkowania, przed punktem informacyjnym też, a dalej jest zakaz wjazdu (można dostać mandat).

Przypominamy, że na terenie Parku obowiązuje bilet wstępu. Opłaty za wstęp oraz opłaty parkingowe można uiścić w punktach informacyjno-kasowych. Zakupując bilet na miejscu płacimy gotówką (ze względu na słaby zasięg terminale są zawodne). Bilety należy zachować do kontroli. Z opłat wstępu zwolnieni są mieszkańcy gmin Cisna, Czarna i Lutowiska, zgodnie z Ustawą o Ochronie Przyrody, oraz posiadacze Karty Dużej Rodziny.

Bilet wstępu można również zakupić za pośrednictwem strony www.bdpn.eparki.pl. Bilet zakupiony drogą elektroniczną (imienny) wraz z dowodem tożsamości należy okazać obsłudze punktu informacyjno-kasowego przy wejściu na szlak. Uwaga: zasięg Internetu na terenie parku nie jest najlepszy, warto zaopatrzyć się w bilety wcześniej (szczególnie trudna sytuacja jest w Brzegach Górnych, Przełęczy Wyżniańskiej, Tarnawie Niżnej i dolinie górnego Sanu)

Chcąc uniknąć tłumu, na szlaki warto wyjść o wczesnych godzinach porannych lub wybrać jeden z mniej uczęszczanych odcinków tj. np. Wetlina – Dział, Wetlina – Rabia Skała, Pszczeliny – Bukowe Berdo, Tarnawa Niżna – Dźwiniacz Górny, Suche Rzeki – Połonina Wetlińska.

Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej funkcjonuje jako schron. Możemy w niej odpocząć, zjeść własny posiłek, zamówić ciepłe napoje, podładować telefon i schronić się przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Toalety otwarte są w miarę dostępności wody, która pochodzi z opadów lub jest dowożona. Przypominamy, obiekt nie prowadzi gastronomii i nie sprzedaje napojów alkoholowych.

Droga prowadząca do Bukowca przez enklawę Parku w Tarnawie Niżnej nad Sanem jest w bardzo kiepskim stanie. Prosimy o bardzo wolną jazdę i zwiększoną uwagę, zarówno kierowców jak i rowerzystów. Jednocześnie zaznaczamy, że wspomniany odcinek nie znajduje się w zarządzie Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Wszystkich chętnych zapraszamy na pole namiotowe w Bereżkach. Pole jest otwarte – wcześniejsza rezerwacja miejsca nie jest konieczna.

O psach na terenie Parku

Z pieskiem, na smyczy i w kagańcu możemy poruszać się wyłącznie na wyznaczonych odcinkach:
– od Przełęczy Wyżniańskiej do Schroniska Pod Małą Rawką,
– od Nasicznego i Bereżek na Przełęcz Przysłup Caryński,
– od Tarnawy Niżnej do Dźwiniacza Górnego (ścieżką po płytach betonowych w obydwie strony).

W razie wątpliwości co do dostępnych odcinków prosimy o zapoznanie się z mapką (szlaki zaznaczone kolorem fioletowym). Pamiętajmy, aby sprzątać po swoich pupilach – zebrane odchody można znieść do punktu kasowego (kosz na odpady zmieszane).

 

 

Źródło: BdPN

 

- Reklama -
- Reklama -

POPULARNE

X