Wernisaż wystawy ikon Agnieszki Dusznik w Cisnej

Zapraszamy na wernisaż wystawy ikon pt. „Tęsknoty” autorstwa Agnieszki Dusznik w piątek 16.09.2022 r. o godz. 18:00 w Galerii Przy Pętli w Cisnej (GCKiE w Cisnej).

W programie występ zespołu ” KAPELA Z MOJEGO PODWÓRKA”.

Agnieszka Dusznik urodzona 6 września 1985 roku w Sanoku, zamieszkała na stałe w Bukowsku. Absolwentka Instytutu Sztuk Pięknych w Krasnem na Uniwersytecie Rzeszowskim. Dyplom broniła u profesora Kotkowskiego, ze specjalizacji grafika warsztatowa – druk wklęsły. Jej zainteresowania Sztuką były z nią od zawsze. Już w szkole podstawowej uczęszczała na lekcje malarstwa do znanych artystów sanockich m.in.: Pani Anny Pilszak oraz Pana Jerzego Wojtowicza – ikonopisarza.

Ukończyła również I stopień Szkoły Muzycznej w Sanoku w klasie skrzypiec, oraz studia licencjackie w zakresie sztuki muzycznej na PWZS w Sanoku. Jeszcze będąc w liceum rozpoczęła grę w zespole ludowym Lisznianie z Lisznej koło Sanoka.

Zamiłowanie do folkloru wzbudził w niej jej dziadek Edward Filipczak, jeden z założycieli zespołu, który ponad 40 lat grał w kapeli ludowej Bukownianie z Bukowska. Sama również uczy gry na skrzypcach . Przez trzy lata prowadziła zajęcia w Gminnym Centrum Kultury i Ekologii w Cisnej. Tam poznała wielu ciekawych ludzi, którzy pomogli jej w dalszym samorozwoju.

Już podczas studiów w Rzeszowie zainteresowała się pisaniem ikon, co stało się jej największą pasją a także sposobem na życie. Zgłębiając tajniki ikonopisarstwa współpracowała również z pracownią Veraikon – Pani Jadwigi Denisiuk w Cisnej. Założyła również własną pracownię w Bukowsku, gdzie na co dzień mieszka i tworzy.

Jest również wykładowcą na pobliskim Uniwersytecie Ludowym w Woli Sękowej, gdzie sama uczy pisania ikon. Poza muzyką ludową oraz pisaniem ikon Pani Agnieszka maluje również obrazy olejne, tworzy grafikę itp. Jej kolejną pasją jest ogród gdzie może odpocząć i zebrać myśli.

 

 

 

Źródło: Gminne Centrum Kultury i Ekologii w Cisnej

 

- Reklama -