2.9 C
Ustrzyki Dolne
piątek, 31 marca, 2023
Strona głównaWypoczynekKomunikatyUWAGA! BARSZCZ SOSNOWSKIEGO

UWAGA! BARSZCZ SOSNOWSKIEGO

NIEBEZPIECZNA ROŚLINA – BARSZCZ SOSNOWSKIEGO I BARSZCZ OLBRZYMI.

Niestety Barszcz sosnowskiego możemy spotkać podczas wędrówek w Bieszczadach, Beskidzie Niskim, na Pogórzu, ale także jest zawleczony do dużych miast. Warto poświęcić chwilę, poznać kilka faktów na temat tej rośliny. W razie spotkania z tą rośliną, zdobyta wiedza pozwoli nam uniknąć bardzo nieprzyjemnych i bolesnych poparzeń.

Sok tej rośliny zawiera związki chemiczne zwane furanokumarynami. Są one obecne w całej roślinie, łącznie z pokrywającymi liście i łodygi włoskami. Służą one do naturalnej obrony rośliny np. przed owadami. Przy silnym nasłonecznieniu pod wpływem ultrafioletufuranokumaryny zawarte w soku rośliny ulegają przemianom i powstają z nich substancje o silnie parzącym działaniu. Zjawisko takie nazywane jest fototoksycznością. Początkowe silnie zaczerwienione miejsca już na drugi dzień zamieniają się w nabrzmiałe płynem pęcherze. Poparzenia powoduje zarówno kontakt z rośliną (uwaga, parzą wszystkie jej części!), jak i z jej sokiem. W miejscach poparzonych po pewnym czasie (bywa, że nawet po 2 dniach) pojawiają się bąble, przypominające te, jakie mamy po poparzeniu czymś gorącym, rozżarzonym (poparzenia 2 i 3 stopnia), przechodzące czasem we wrzodziejące rany, a w najgorszych przypadkach nawet martwice skóry.

Co robić jeśli podejrzewacie, że doszło do kontaktu z sokiem Barszczu sosnowskiego:

  • dokładnie przemyj wodą z mydłem miejsce styczności z rośliną (najlepiej pianą mydlaną),
  • skontaktuj się z lekarzem,
  • chroń skórę przed kontaktem z promieniami słonecznymi (czasem wystarczy 1,5 minuty kontaktu z sokiem barszczu i 2 minuty nasłonecznienia w ciągu pierwszych 2 dób od tego momentu, by pojawiły się na skórze oparzenia I stopnia).

!!! NIE PRÓBUJCIE SAMI NISZCZYĆ TEJ ROŚLINY !!!

Po pierwsze – może to być groźne dla Waszego zdrowia.
Po drugie – możecie pomylić z dużo mniejszą rośliną Arcydzięgielem litwor (roślina o właściwościach leczniczych – a przede wszystkim CHRONIONA!)

W okolicach Ustrzyk Dolnych największe skupiska tej rośliny występują wzdłuż przełomu rzeki Strwiąż i Wiaru, okolice „skały” w Krościenku i tereny po dawnych PGR.
Głównym wektorem roznoszącym nasiona tej rośliny jest płynąca woda, wiatr (na niezbyt duże odległości) i … człowiek (niestety roznosi nasiona np. na oponach kół).
Zachowując należytą ostrożność, uzbrojeni w wiedzę i … odrobinę zdrowego rozsądku unikniemy paskudnych oparzeń.

Na tej stronie możecie nauczyć się rozpoznawać tę roślinę.
http://barszcz.edu.pl/jak-odroznic-barszcz-sosnowskiego-od…/

Nowe stanowiska możecie zgłosić tutaj:
http://barszcz.edu.pl/o-bazach-i-mapach-stanowisk/

Na tej stronie również można zobaczyć efekt styczności z tą rośliną:
http://barszcz.edu.pl/barszcz-sosnowskiego-poparzenia/

 

UWAGA! BARSZCZ SOSNOWSKIEGO

 

 

 

 

Źródło: Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne

 

- Reklama -
- Reklama -

POPULARNE

X