21.6 C
Ustrzyki Dolne
czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaArchiwumKoncert zespołu Wernyhora w Smolniku nad Sanem

Koncert zespołu Wernyhora w Smolniku nad Sanem

Przenieś się z nami w dawny świat Bojków! Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna zaprasza serdecznie na koncert zespołu Wernyhora.

Już w najbliższą niedzielę – 4 lipca (godz. 19.00) – w cerkwi pw. św. Michała Archanioła w Smolniku nad Sanem odbędzie się koncert zespołu Wernyhora – laureata I miejsca w Konkursie Muzyki Folkowej „Nowa Tradycja”.

W niepowtarzalnym otoczeniu i atmosferze bojkowskiej cerkwi w Smolniku będzie można posłuchać klimatycznych pieśni dawnych mieszkańców Bieszczadów. Udział w koncercie jest nieodpłatny! Tradycyjnie, w ramach akcji OTWARTY SZLAK ARCHITEKTURY DREWNIANEJ, zapraszamy także na darmowe zwiedzanie tej unikatowej bieszczadzkiej cerkwi!

Zespół Wernyhora to charyzmatyczne sanockie trio w składzie: Daria Kosiek, Anna Oklejewicz i Maciej Harna. W ramach programu „Bojkowski głos Bieszczadu” zespół przywraca pamięci tradycyjne pieśni dawnych mieszkańców Bieszczadów – Bojków. W repertuarze grupy znajdują się bojkowskie pieśni: żniwne, kolędy życzące, wiosenne, kołomyjki, sobótkowe. Wykonywane urzekającym głosem pieśni opatrzone są akompaniamentem instrumentów tradycyjnych i historycznych, jak lira korbowa i viola da gamba.

Cerkiew greckokatolicka pw. św. Michała Archanioła w Smolniku (1791 r.) jest jedną z czterech zachowanych bojkowskich świątyń w Polsce! Cerkiew wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO, należy też do nielicznie istniejących w południowo-wschodniej Polsce trójdzielnych cerkwi kopułowych. Przed wojną w Bieszczadach można było znaleźć wiele podobnych obiektów. Bojkowskie cerkwie stały chociażby w pobliskich bieszczadzkich wsiach: Stuposiany, Caryńskie i Wołosate. W 1951 r. dawni mieszkańcy wsi Smolnik zostali wysiedleni. Domy rozebrano, a w opuszczonej cerkwi składowano siano. Wówczas pobielono wapnem kopułę i ściany, niszcząc polichromię. Obecnie wnętrze smolnickiej cerkwi zostało urządzone współcześnie. Cerkiew położona jest w malowniczym otoczeniu, u stóp Trohańca, nieopodal szlaków pieszych i konnych, przy dużej obwodnicy bieszczadzkiej.

Zapraszamy w Bieszczady na koncert dawnych pieśni bojkowskich!

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Podkarpackiego.

Koncert zespołu Wernyhora w Smolniku nad Sanem

 

 

 

Źródło: podkarpackietravel.pl

 

- Reklama -
- Reklama -

POPULARNE

X