-1.7 C
Ustrzyki Dolne
wtorek, 28 listopada, 2023
Strona głównaArchiwumSzlak Architektury Drewnianej - Michniowiec

Szlak Architektury Drewnianej – Michniowiec

Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna zaprasza serdecznie na nieodpłatne zwiedzanie z przewodnikiem wyjątkowych świątyń! Od 3 czerwca do 3 października, od poniedziałku do niedzieli (w godzinach 9:00-18:00), zapraszamy na zwiedzanie drewnianych perełek.

  • 20.06.2021 r.Michniowiec
    Zespół cerkiewny – cerkiew greckokatolicka pw. Narodzenia Bogarodzicy

W PROGRAMIE

  • Zwiedzanie z przewodnikiem – od godziny 11:00
    Koncert Zespołu Muzyki Dawnej i Tradycyjnej Vox Angeli – godzina 18:30
  • Koncert „Wszyscy Święci Patronowie” – koncert pieśni do Świętych Pańskich (pieśni do Świętych Pańskich: średniowieczne, staropolskie, tradycyjne i ludowe, pieśni pogranicza, pieśni wędrownych śpiewaków, pieśni cerkiewne).

PROGRAM DODATKOWY:

  • „A ty myła sztos dumała” – pieśni pogranicza (tradycyjne, ludowe, obrzędowe do różańca i do tańca),
  • Prezentacja rekonstrukcji instrumentów dawnych z podkarpackich pracowni lutniczych. Wspólne muzykowanie oraz dawne i tradycyjne tańce dla każdego w każdym wieku.

 

Więcej info znajdziecie na stronie: https://podkarpackie.travel/pl/blog/-otwarty-szlak-architektury-drewnianej

***

Michniowiec
Zespół cerkiewny – cerkiew greckokatolicka pw. Narodzenia Bogarodzicy

Obecna drewniana cerkiew greckokatolicka pw. Narodzenia Bogurodzicy, wzniesiona została pomiędzy 1857 a 1868 r. Jednak pierwsza informacja o michniowskim popie pochodzi z 1557 r.

Po wysiedleniach w 1951 r. została zamknięta i planowano jej wykorzystanie w charakterze magazynu zbożowego. W 1962 r. wywieziono ikony oraz pozostały sprzęt cerkiewny do tzw. składnicy ikon w Łańcucie. W 1971 r. cerkiew przejęli i przywrócili do kultu wierni rzymskokatoliccy.

Cerkiew jest orientowana, konstrukcji zrębowej, trójdzielna, oszalowana deskami. Nawa główna na rzucie ośmioboku, co jest próbą nawiązania do rotundy romańskiej. Od zachodu narteks z dostawionym przedsionkiem. Nad prezbiterium, nawą i narteksem kopuły zwieńczone pozornymi latarniami. Nad zakrystią i przedsionkiem dachy dwuspadowe.

Wrażenie wnętrza jest zaskakujące, ale też przygnębiające zarazem za sprawą rozplanowania przez architektów przestrzeni nawy i prytworu. We wnętrzu nad nawą ośmiopolowa kopuła wsparta na słupach. W pozostałych pomieszczeniach znajdują się stropy płaskie. Chór obiega znaczną część prytworu i nawy. Na ścianach, kopule i balustradzie chóru znajdują się współczesne polichromie figuralne wykonane w 1985 r.

Ikonostas, częściowo rozmontowany, ma półkolisty kształt, upodobniony do łuku tęczy, charakterystyczny dla ikonostasów z początku XX w. Wrota diakońskie wykonano z pełnych desek. Carskie wrota zawieszono w prezbiterium. Ikony namiestne umieszczono w nawie, w ołtarzu bocznym − po stronie prawej św. Mikołaja, a po lewej Matkę Bożą z Dzieciątkiem. Poniżej znajduje się scena ofiary Kaina i Abla.

Obok cerkwi stoi dzwonnica zbudowana w 1904 r. Dolna część wieży jest konstrukcji zrębowej, zaś górna słupowo-ramowej. Całość nakrywa dach namiotowy, nawiązujący kształtem do kopuły. Parter dzwonnicy służył jako kostnica. Za dzwonnicą znajduje się cmentarz, na którym można zobaczyć ciekawe piaskowcowe nagrobki.

fot. Krystian Kłysiewicz

 

 

Źródło: podkarpackie.travel

 

 

- Reklama -
- Reklama -

POPULARNE

X