Spotkanie autorskie z Krzysztofem Potaczałą w Galerii Barak w Czarnej

Galeria „Barak” w Czarnej – w ramach obchodzonego 25 – lecia działalności – zaprasza serdecznie 6 lipca 2019 r. o godz. 18:00 na spotkanie autorskie z Krzysztofem Potaczałą.

Krzysztof Potaczała – dziennikarz, reporter prasy regionalnej i ogólnopolskiej – wydał dotychczas kilka książek poświęconych tematyce regionalnej: „ KSU – rejestracja buntu”, „Bieszczady w PRL-u” (bieszczadzka „trylogia”), „To nie jest miejsce do życia”., „Stalinowskie wysiedlenia znad Bugu i z Bieszczadów”.

Najnowsza książka to „ Zostały tylko kamienie. Akcja „Wisła”: wygnanie i powroty” i to ona będzie pretekstem do rozmowy z autorem o wciąż niezamkniętym rozdziale polskiej historii.

Reportaż „Zostały tyko kamienie” ukazuje różne odcienie konfliktu ukraińsko-polskiego na rubieżach Rzeczpospolitej w latach 1944-1947.

Autor dotarł do intrygujących dokumentów, ale przede wszystkim do uczestników wydarzeń. Polacy i Ukraińcy – dawni sąsiedzi i krewni, byli milicjanci i żołnierze oraz partyzanci UPA opowiadają o tym, jak wyglądało wówczas ich życie i przed jakimi stawali wyborami. Szczere, często dogłębne relacje zwykłych ludzi, stanowią wstrząsające świadectwo czasów bratobójczego konfliktu.

Wygnani w akcji „Wisła” opowiadają także o pierwszych latach spędzonych na poniemieckich ziemiach, oraz o tym, dlaczego część z nich zdecydowała się na trudny powrót w góry.

 

Źródło: Gmina Czarna

 

- Reklama -