Bieszczadzki Dom Kultury w Lesku zaprasza na dwa spektakle teatralne w dniu 5 grudnia, przygotowane przez Teatr Artenes z Wrocławia.
Godziny spektakli:
- godz. 8:30, 10:10 – „Opowieści z naszego dzieciństwa„
- godz. 11:50 – „Skąd Nasz Ród„
Więcej informacji w biurze BDK w Lesku.
***
Opowieści z naszego dzieciństwa
Spektakl „Opowieści z naszego dzieciństwa” przygotowany został z myślą o przypomnieniu baśni, niosących pozytywne i ponadczasowe przesłania. Narratorem opowieści jest Ole Zmruż-oczko, który co wieczór przedstawia dzieciom coraz to nowe „bajki na dobranoc”.
Poszczególne historie stanowią odrębne i jednorodne całości, modelowane jedynie pod kątem czytelności, właściwej dla wieku odbiorcy. Każda z baśni niesie morał, naukę aktualną i dziś.
„Szczęśliwa rodzina” — pokazuje, że wartości rodzinne są ponadczasowe, a wyimaginowane marzenia niekoniecznie odpowiadają rzeczywistości;
„Świniopas” — to pochwała szacunku dla innych i nieulegania pustym pokusom;
„Krzesiwo” — uczy właściwego wyboru wartości przypominając, że „nie wszystko złoto, co się świeci”.
W spektaklu wykorzystano piosenki, śpiewane przez bohaterów poszczególnych baśni. Całość pogodna i melodyjna, dostosowana do współczesnych wymagań wychowawczych i tradycyjnych wartości, ale też niepozbawiona wątków humorystycznych.
Skąd nasz ród
Jest rok 964. Książę Mieszko obraduje ze swoimi doradcami o przyszłości kraju. Rozległe tereny różnorodność plemion i zagrożenia zewnętrzne sprawiają, że jest bardzo zatroskany o losy swojego księstwa. Zdania są podzielone, co sprawia, że władca postanawia zapoznać się z opinią ludu. Przebiera się więc za wędrowca i wyrusza w podróż po książęcych, grodach. W drodze natyka się na grupę zwiadowców – Wikingów, którzy, planując najazd na tereny Polan, potajemnie zbierają informacje o historii i obyczajach Słowian. Wypytują także Mieszka, co staje się pretekstem do przedstawienia legend założycielskich państwa polskiego.
Opowieść prostego wędrowca sprawia na Wikingach wielkie wrażenie – postanawiają zaniechać najazdu na tak godne i bitne plemiona i raczej zaciągnąć się pod znaki walecznego księcia, gdyż to prędzej zagwarantuje im łupy i sławę. Wieści o czynach Mieszka docierają już bowiem do krańców Europy (właśnie to stało się przyczyną ich zwiadowczej wyprawy).
Mieszko, pełen refleksji nad swoim państwem i wsparty na duchu postawą (nieświadomych, z kim mają do czynienia) Wikingów, postanawia wzmocnić kraj poprzez unię z cywilizacją chrześcijańską. Zaczyna się nowa era…
INSPIRACJE LITERACKIE:
– Wanda Chotomska: „O Popielu i Mysiej Wieży”,
– Marian Orłoń: „O Piaście Kołodzieju i tajemniczych wędrowcach”,
– Gall Anonim: „O Piaście, synu Chościska”,
– Paweł Jasienica: „Polska Piastów”,
– J.I Kraszewski: „Stara Baśń”.
Źródło informacji: BDK Lesko