13.9 C
Ustrzyki Dolne
poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaUstrzyki DolneSkarby natury i kultury Bieszczadzkiego Parku Narodowego

Skarby natury i kultury Bieszczadzkiego Parku Narodowego

W Ośrodku Edukacji Ekologicznej i Muzeum Przyrodniczym w Ustrzykach Dolnych można obejrzeć nową jubileuszową wystawę fotograficzną pt. „Skarby natury i kultury Bieszczadzkiego Parku Narodowego”.

Utworzony 50 lat temu Bieszczadzki Park Narodowy, obejmuje najciekawsze pod względem przyrodniczym i krajobrazowym pasma górskie Bieszczadów Zachodnich. O unikatowości tego obszaru świadczą międzynarodowe wyróżnienia i certyfikaty. W 1992 r. Bieszczadzki Park Narodowy wszedł w skład Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie”. W 1998 r. został wyróżniony Dyplomem Europejskim dla Obszarów Chronionych. Ponadto, w 2004 roku, obszar Parku stał się ważną częścią ostoi „Bieszczady” w ramach Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000. W lipcu 2021 roku cztery obszary buczyn w BdPN zostały wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, w ramach rozszerzenia wpisu pt. „Pradawne i pierwotne lasy bukowe Karpat i innych regionów Europy”. Bieszczadzki Park Narodowy jest więc obszarem bezcennym, zarówno w skali europejskiej, jak i światowej, należy więc kontynuować ochronę dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego tego obszaru.

Ekspozycja składa się z 25 plansz, dużego formatu 180 x 120 cm, z opisami w języku polskim i angielskim. Na wystawie znalazły się fotografie wykonane przez członków Związku Polskich Fotografów Przyrody, stworzone podczas plenerów w Bieszczadzkim Parku Narodowym oraz innych fotografów bieszczadzkiej przyrody.

Wystawa została dofinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

 

Źródło: BdPN

 

- Reklama -
- Reklama -

POPULARNE

X