9.7 C
Ustrzyki Dolne
wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona głównaTurystykaNowa atrakcja w Ustrzykach Dolnych - wieża widokowa na Holicy

Nowa atrakcja w Ustrzykach Dolnych – wieża widokowa na Holicy

Na szczycie Holicy stanęła 35-metrowa wieża widokowa. Można z niej oglądać bieszczadzkie panoramy oraz Jezioro Solińskie.

Nowa wieża widokowa znajduje się ok. 10 km od ustrzyckiego rynku. Prowadzi do niej utworzony przez Bieszczadzkie Centrum Turystyki i Promocji szlak turystyczny – „Wieża widokowa na Holicy”, który znajduje się na trasie Korony Ustrzyckich Gór.

Wieża ma 34,79 metrów wysokości. Posiada dwie platformy widokowe umieszczone na wysokości 17 oraz 30 metrów nad poziomem przyległego terenu. Na wieży będzie mogło przebywać równocześnie 35 osób. Na szczyt wejdziemy drewnianymi schodami o szerokości 1 metra, które mają umożliwić równoczesny ruch w kierunkach „góra-dół”. Na podestach oraz spocznikach staną tablice edukacyjne, dzięki którym turyści mogą się dowiedzieć więcej o znajdującej się w okolicy faunie i florze.

Konstrukcja wieży została zrobiona w większość z drewna, bo założeniem architektów było to, by wkomponowała się w naturalny krajobraz, nawet stalowe elementy wieży zostały pomalowane w odcieniu zbliżonym do drewna. Najwyżej położony podest został przykryty czterospadowym dachem, na którym są zamontowane panele fotowoltaiczne.

Holica (761 m. n.p.m.) leży w Wschodniobeskidzkim Obszarze Chronionego Krajobrazu w Teleśnicy Oszwarowej, w paśmie górskim Żuków w Górach Sanocko-Turczańskich. Znana jest przede wszystkim z tras narciarstwa biegowego oraz pięknych widoków.

 

 

Źródło: Gmina Ustrzyki Dolne

 

- Reklama -
- Reklama -

POPULARNE

X