0.7 C
Ustrzyki Dolne
poniedziałek, 2 grudnia, 2024
Strona głównaTurystykaSchronisko „Chatka Puchatka” na Połoninie Wetlińskiej

Schronisko „Chatka Puchatka” na Połoninie Wetlińskiej

Informacja Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Prace związane z udostępnieniem nowej „Chatki” zmierzają do szczęśliwego finału. Otwarcie nastąpi wkrótce. Musimy uzyskać wymagane prawem zgody, m.in. pozwolenie na użytkowanie obiektu. Prosimy o zapoznanie się z informacjami, które mamy nadzieję rozwieją wątpliwości, wyrażane także w naszych mediach społecznościowych. Wszystko na zasadzie pytanie – odpowiedź. Przeczytajcie do końca.

Jakie funkcje będzie pełnił obiekt?

Zgodnie z Ustawą o ochronie przyrody zasadniczym celem funkcjonowania parku narodowego, oprócz ochrony przyrody, jest udostępnianie turystyczne i edukacja przyrodnicza. Obiekt będzie w pierwszej kolejności służył turystom, jako miejsce dziennego wypoczynku i schronienia na wypadek np. załamania pogody (taka jest z natury istota funkcjonowania schronu turystycznego). Dodatkowo, będzie można tu nabyć pamiątki, napić się kawy, herbaty, obejrzeć materiały multimedialne o BdPN. Na górnej kondygnacji udostępnimy również z czasem tzw. „podłogę” dla osób, które zaplanowały dłuższą wędrówkę głównym szlakiem beskidzkim. Tak się dzieje w wielu tego typu obiektach w Karpatach. Nie jest prawdą, iż obiekt będzie służył wyłącznie celom naukowym. Osoby prowadzące badania naukowe mają swoją podstawową bazę w Wołosatem.

Schronisko „Chatka Puchatka” na Połoninie Wetlińskiej
fot. BdPN

Jakie technologie zastosowano w obiekcie?

Przede wszystkim będzie można skorzystać z toalet do których wejście będzie z zewnątrz obiektu, przewidziano również toaletę dla osób niepełnosprawnych. Działa już mechaniczno-biologiczna oczyszczalnia ścieków. Woda w obiekcie pochodzi z dwóch źródeł, ta dla celów konsumpcyjnych jest dowożona w specjalnych atestowanych zbiornikach i przelewana do podobnych na parterze obiektu. Jej zdatność do użytku została potwierdzona przez służby sanitarne. Woda opadowa jest gromadzona w specjalnych zbiornikach i posłuży do celów sanitarnych. Do obiektu została doprowadzona energia elektryczna dzięki inwestycji PGE (kabel podziemny). Było to bardzo istotne zadanie dla m.in. zapewnienia zasilania łączności w celach ratowniczych, łączności mobilnej i trwałości pracy urządzeń wewnątrz obiektu.

Będziemy również wykorzystywać tutaj energię solarną (panele fotowoltaiczne). Panele, ze względu na obciążenia dachu przez lód oraz zagrożenie od wyładowań elektrycznych, ulokowaliśmy bezpośrednio na gruncie i ogrodziliśmy.

Schronisko „Chatka Puchatka” na Połoninie Wetlińskiej
fot. BdPN

Kto jeszcze będzie korzystał z tego miejsca?

Przede wszystkim GOPR, który ma w obiekcie wydzielone dwa pomieszczenia (stróżówkę oraz magazyn na sprzęt ratowniczy). GOPR również serwisuje system łączności Państwowego Ratownictwa Medycznego (PRM), którego elementem jest serwerownia oraz anteny na grzbiecie. Park wynajął własny maszt dla operatorów sieci komórkowych w celu poprawy łączności w wyższych położeniach górskich. Kto skorzystał z zagranicznych operatorów, ten wie, że jest to bardzo ważne, również ze względów na zapewnienie bezpieczeństwa w górach. Jednocześnie dbając o ochronę naturalnego krajobrazu unikamy w tej sposób dodatkowych masztów na terenie Parku. Przy schronie działa również Posterunek Meteorologiczny IMiGW, dla którego funkcjonowania Park użycza grunt. Na terenie BdPN są jeszcze 3 tego typu punkty pomiarowe.

Schron będzie również pełnił rolę bazy dla naszej Straży Parku, która dyżuruje w obrębie Połoniny Wetlińskiej w czasie trwania sezonu turystycznego praktycznie codziennie.

Schronisko „Chatka Puchatka” na Połoninie Wetlińskiej
fot. BdPN

Dlaczego teren dookoła schronu tak obecnie wygląda?

Tu niestety musimy wrócić do przeszłości. W schronie nie było wcześniej segregacji odpadów, ani nawet chęci ich usuwania, dlatego w czasie prac ziemnych związanych z budową piwnic i tarasów odsłonięto nagromadzone tam śmieci, niektóre całkiem sporych rozmiarów. Własnym nakładem sił i środków (również wolontariuszy) usunęliśmy już ponad 500 m3 odpadków stałych. Miejsce po śmieciach wymagało zagospodarowania, teren znacznie się obniżył w tych miejscach. Postanowiliśmy wykonać dwa tarasy widokowe z ławami od strony południowej. Po stronie północnej wykonaliśmy taras widokowy, który wyposażymy w panoramę widokową z opisem szczytów. Punkt widokowy i panorama powstanie również przed schroniskiem od strony wschodniej, gdyż tam ulokowano niezbędną infrastrukturę technologiczną, która nieco przesłania krajobraz, ale celowo jest w jednym miejscu a nie rozproszona.

Obecnie teren regenerujemy poprzez wyrównanie, wyłożenie skoszonej roślinności trawiastej z nasionami roślin typowych dla połonin. Dodatkowo przykrywamy takie miejsca biodegradowalnymi matami.

Co się stało z toaletą?

Rozebraliśmy ją. W jej miejscu powstał taras widokowy z panoramą szczytów. Nowe sanitariaty ulokowano w części wschodniej budynku.

Kiedy przebieg szlaków na Połoninie Wetlińskiej wróci do „starego porządku”?

To zależy od tego kiedy uda nam się poprawić stan szlaku łącznikowego – żółtego, który jest jednocześnie: drogą leśną w leśnictwie Osada, drogą ratowniczą i trasą p.poż. Park, 2 sierpnia b.r., podpisał umowę z Generalną Dyrekcją Lasów Państwowych (środki Funduszu Leśnego), między innymi na wykonanie remontów wybranych odcinków szlaków, w tym tej trasy. Jak tylko wykonamy brukowanie naturalnym kamieniem wybranych miejsc i utworzymy system odprowadzający wodę ze szlaku wszystko wróci do normy (zapewne w październiku).

Czy BdPN wydzierżawi ten obiekt?

BdPN zatrudnił już osobę, która wykonuje obowiązki administratora tego obiektu w ramach umowy o pracę. Zadaniem tej osoby będzie na miejscu dbanie o prawidłowe funkcjonowanie schronu, z codzienną pomocą Straży Parku. Obiekt nie będzie przeznaczony do wydzierżawienia w okresie trwałości projektu w ramach RPO.

Czy schron będzie „klimatyczny”?

Ktoś napisał w mediach społecznościowych, że klimat tworzą przede wszystkim ludzie. Nic dodać nic ująć. Jeśli ktoś wciąż tęskni za starą „chatką”… – wizualizacja wykonana bezpośrednio przed przebudową – ze środków BdPN.

Więcej zdjęć na stronie Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

 

 

Źródło: BdPN

 

- Reklama -
- Reklama -

POPULARNE

X