Modernizacja szlaku turystycznego na Korbanię w Gminie Solina

150 tysięcy złotych – taką kwotę przekaże Województwo Podkarpackie Gminie Solina na zagospodarowanie szlaku turystycznego na Korbanię. Podpisanie umowy między Województwem Podkarpackim a Gminą Solina nastąpiło przy okazji uroczystego otwarcia sezonu turystycznego na Podkarpaciu.

Cieszymy się, że dziś możemy podpisać umowę na zagospodarowanie szlaku turystycznego na Korbanię. Jest to pilotaż wpisujący się w program bieszczadzki, który przygotowujemy wspólnie z Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju. […] Chcemy, aby do wszystkich inwestycji, które będą realizowane w tym roku w gminie Solina dołączył właśnie ten projekt. Nasza aktywność w tym obszarze jest coraz większa, a ten szlak ma z nową jakością odkryć górę Korbanię. Jest to szlak mający charakter rodzinny, otwierający piękne widoki na gminę Solina – powiedział marszałek Władysław Ortyl podczas briefingu otwierającego konferencję: „Prozdrowotne receptury – oferta dla turysty poszukującego zdrowego, regionalnego produktu”.

Podczas konferencji zaprezentowano „Szlak Historycznych Receptur”, w ramach którego została wytyczona nowa trasa turystyczna przebiegająca przez województwo podkarpackie i północną Słowację. Szlak łączy miejsca związane z rzemieślniczym wytwarzaniem produktów regionalnych, takich jak: piwa, wina, naturalne nalewki, miody pitne oraz przekąski i potrawy tradycyjne. Projekt został zrealizowany przez Podkarpacką Regionalną Organizację Turystyczną w partnerstwie ze Słowackim Karpatským Euroregiónem Slovensko-Severskim.

W konferencji udział wzięli między innymi: Adam Hamryszczak – podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, Ewa Leniart – Wojewoda Podkarpacki, Piotr Pilch – Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, Marcin Fijołek – Prezes Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, a także przedstawiciele branży turystycznej i okołoturystycznej na Podkarpaciu.

Sezon turystyczny na Podkarpaciu oficjalnie otworzył Adam Hamryszczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, który swoje wystąpienie poświęcił możliwościom pozyskania funduszy na działania dla rozwojku turystyki. Minister na briefingu prasowym podkreślił wagę takich działań:

Bardzo nas cieszy kolejna inicjatywa samorządu województwa podejmowana z lokalnym samorządem, polegająca na wzmocnieniu atrakcyjności turystycznej obszaru Bieszczadów. Takie działania są sensowne i komplementarne do działań, które już prowadzimy w ramach przygotowanego programu dla Bieszczadów. Liczymy też na zaangażowanie mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w obszarze turystycznym czy okołoturystycznym. Takie dodatkowe środki przygotowaliśmy w ramach programu Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – z budżetem 200 mln złotych – powiedział Adam Hamryszczak.

Adam Piątkowski, Wójt Gminy Solina podziękował na konferencji za kolejne środki przeznaczone na działania związane z rozwojem turystyki:

Na terenie gminy mamy ponad 10 km szlaków turystycznych. Szlak na Korbanię będzie nie tylko widokowy, ale również edukacyjny, bo my chcemy edukować turystę, zapoznawać go z piękną bieszczadzką przyrodą – powiedział.

Oprócz pomocy z budżetu województwa, Gmina Solina w umowie na realizację zadania zobowiązuje się do wniesienia wkładu własnego w wysokości 20 tysięcy złotych.

Szlak turystyczny na Korbanię będzie miał swój początek w Bukowcu. To stamtąd będą się rozchodzić wszystkie szlaki. Na ozdobnym słupie znajdą się drogowskazy wraz z mapą Gminy Solina, na której zaznaczone będą wszystkie szlaki piesze, atrakcje oraz potrzebne turyście informacje np: nr GOPR, adres strony internetowej z informacjami dla turysty dotyczące Gminy Solina.

Bukowiec – to niewielka miejscowość leżąca w śródgórskiej kotlinie w dolinie rzeki Solinka, która w okolicy wpada do jednej z odnóg Jeziora Solińskiego. Położona jest przy jednej z głównych dróg w Bieszczadach – małej obwodnicy bieszczadzkiej. Miejscowość ta, obecnie przekształca się ze wsi typowo rolniczej na turystyczno-letniskową, posiada trzy duże ośrodki wypoczynkowe, liczne gospodarstwa agroturystyczne, domki letniskowe oraz domy z apartamentami dla turystów i pole namiotowe.

Z atrakcji Bukowca wymienić należy pozostałości po cerkwi z parawanową dzwonnicą. Dużym atutem są ścieżki spacerowe wyznakowane na jeden z najbardziej atrakcyjnych szczytów w rejonie Jeziora Solińskiego – Korbanię (894 m), na której stoi wieża widokowa z której rozciąga się panorama Jeziora Solińskiego i Bieszczadów, obok znajduje się schron turystyczny.

Z Bukowca będzie można wyruszyć na szlak spacerowy BUKOWIEC (węzeł szlaków) – KICZERKA (620 m) – KORBANIA (894 m) – BUKOWIEC (węzeł szlaków) [10 km] oraz BUKOWIEC – KORBANIA (894 m) – PRZEŁĘCZ HYRCZA [5 km].

 

Źródło: podkarpackie.pl

- Reklama -