Centralny Ośrodek Sportu w Ustrzykach Dolnych cd.

Przy okazji inauguracji Podkarpackiej Ligi Dzieci i Młodzieży w Biegach Narciarskich i V Podkarpackiej Ligi Dzieci i Młodzieży w Narciarstwie Alpejskim, 19 stycznia 2019 r. w Ustrzykach Dolnych odbyło się spotkanie Marszałka Sejmu M.Kuchcińskiego i Marszałka województwa W.Ortyla z lokalnymi samorządowcami w sprawie utworzenia Centralnego Ośrodka Sportu w Ustrzykach Dolnych.

Na stronie internetowej Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego pojawiła się informacja, która pozwala mieć nadzieję na urealnienie pomysłu powstania COS w Bieszczadach.

Jak czytamy na stronie:
… Z inicjatywy marszałka Marka Kuchcińskiego przygotowywany jest plan inwestycji sportowych w Podkarpackiem, którego sercem ma być Centralny Ośrodek Sportu. COS-y są miejscami, w których trenują reprezentacje narodowe na różnych szczeblach. Polskie związki sportowe szkolą tam młodzież i zawodników o światowej renomie.

Ośrodki takie są oblegane przez zawodników z całego kraju. Jeśli jednak są dobrze wyposażone i mają nowoczesną infrastrukturę, generują także zainteresowanie zagranicznych gości. To jednak nie koniec. Często COS jest sercem życia sportowego dla całego regionu. W nim odbywają się treningi specjalistyczne, konsultacje trenerskie, sympozja naukowe. Kolejne setki sportowców szukają miejsc w pobliżu COS. To przynosi kolejne szanse na rozwój bazy hotelowej, medycznej, rehabilitacyjnej.

Centralny Ośrodek Sportu w Ustrzykach Dolnych cd.
fot. mo

Dobrym przykładem są choćby COS-y w Zakopanem i Cetniewie, gdzie najlepsi na stale mieszkają w Ośrodku, a dziesiątki zgrupowań organizowanych jest jednocześnie wokół tych obiektów. Nie inaczej może być w przypadku Ustrzyk Dolnych. Wokół są bowiem skocznie narciarskie, trasy zjazdowe, biegowe, miejsca dla sportów wodnych. Bieszczady spełniają kryteria dla narciarstwa alpejskiego. Stoki posiadają homologację FIS, a tutejsza liga specjalizuje się w konkurencjach technicznych: slalomie, slalomie gigancie (Laworta). – Na Bieszczadzki COS już teraz mówimy „ósmy element”. Mamy w Polsce siedem Centralnych Ośrodków Sportu: w Cetniewie, Spale, Szczyrku, Zakopanem, Warszawie, Władysławowie, Giżycku i Wałczu. Ten będzie kolejnym w sportowej układance, która ma także pobudzić region gospodarczo …

Czekamy na pierwsze konkretne efekty tych rozmów.

 

Źródło: www.marekkuchcinski.pl

 

- Reklama -