13.9 C
Ustrzyki Dolne
poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaWypoczynekInformacjeW Bieszczadach można spotkać niedźwiedzia

W Bieszczadach można spotkać niedźwiedzia

W związku z pojawianiem się licznych informacji nt. niebezpiecznych zdarzeń i zachowań powodowanych przez niedźwiedzie, mieszkańcy i turyści przebywający w Bieszczadach powinni zachować szczególną ostrożność przy wchodzeniu do lasu, bo może to spowodować bezpośrednie zagrożenie utraty zdrowia i życia.

Przebywając w lesie należy być czujnym i poruszać się tylko po wyznaczonych ścieżkach lub szlakach. Szczególną ostrożność należy zachować po zmroku, ponieważ wtedy zwierzęta stają się aktywne i intensywnie żerują. Należy również starać się, żeby zwierzętom nie przeszkadzać oraz mieć świadomość, że niedźwiedź to dzikie zwierzę.

Niedźwiedzie na ogół unikają spotkania z człowiekiem, lecz zaskoczone jego obecnością mogą być bardzo niebezpieczne. Dlatego też, wybierając się do lasu należy zachować szczególną ostrożność. W lasach, gdzie stwierdzono aktywność niedźwiedzi pojawiły się tablice ostrzegające przez spotkaniem z nimi. Leśnicy doradzają, jak się zachować w takiej sytuacji.

– Tylko spokój i trwanie przy zdrowym rozsądku – mówi leśniczy Kazimierz Nóżka z Nadleśnictwa Baligród. – Unikajmy panicznych zachowań typu ucieczka, trzeba wręcz udawać, że strach jest nam zupełnie obcy. Takie moje zachowania sprawiały, że to niedźwiedzie odchodziły w mrok puszczy, a ja spokojnie mogłem się zajmować swoją codzienną pracą. Tylko spokój!

W lasach RDLP w Krośnie żyje obecnie około 200 niedźwiedzi, głównie w Bieszczadach, ale również w Beskidzie Niskim i na Pogórzu Przemyskim. W okresie ostatniego półwiecza ich populacja powiększyła się niemal dziesięciokrotnie.

 

Źródło: lasy.gov.pl

- Reklama -
- Reklama -

POPULARNE

X