Wystawa prac Susanny Jara w Ustrzykach Dolnych

Ustrzycki Dom Kultury zaprasza na wernisaż prac Susanny Jara „Anioły Damy Żywioł”.

W programie:

  • wystawa prac,
  • recital Susanna Jara
  • spektakl „Anna Wiktoria”, Teatr w Drodze AGRADA, akompaniament Paweł Harańczyk

Wernisaż i koncert odbędzie się 6.07.2021 r. o godz. 17:00 w UDK.

 

 

 

***

Susanna Jara
Od chórów cerkiewnych przez folklor, folk, muzykę klasyczną, jazz, muzykę teatralną, estradową i współczesną. Kocha improwizację. Najczęściej śpiewa i tworzy w sześciu językach: cerkiewnosłowiańskim, ukraińskim, łemkowskim/rusińskim, polskim, rosyjskim i angielskim. Wykonuje też pieśni w języku słowackim. Urodziła się w Poczajowie (Ukraina) gdzie w wieku 4 lat rozpoczęła naukę gry na skrzypcach, którą kontynuowała po przyjeździe do Polski w 1992 roku. Poza skrzypcami chętnie chwyta za bandurę, wiolonczelę, kontrabas, lirę korbową instrumenty perkusyjne, wykorzystując je w sposób niekonwencjonalny. Jej najważniejszym instrumentem jest jednak głos, o szerokiej skali i ogromnych możliwościach, co pozwala wykonywanie zarówno muzyki ludowej w sposób autentyczny jak i stylizowany. Nie boi się sięgać również po utwory klasyczne nadając im nowego brzmienia lub przywracając im, ich tradycyjne korzenie. W roku 2017 Susanna wystąpiła podczas Festiwalu Opera Rara w Krakowie wykonując m.in „Pieśni księżniczki z baśni op. 31” Karola Szymanowskiego do wierszy Zofii Szymanowskiej oraz pieśni kurpiowskie na głos i fortepian op. 58 Karola Szymanowskiego. W 2019 skomponowała muzykę i udźwiękowiła animację: „WIEŚ WIRTUALNA – HISTORIA PRAWDZIWA” Film oparty na modelu cyfrowym wsi Bartne (lata 30-te XX w. ) Śpiewa, tworzy i koncertuje od dziecka. Była członkiem wielu chórów i zespołów aktualnie współtworzy zespół S.H.A (czyt. sza) z Hanką Wójciak oraz jest śpiewaczką słowackiego zespołu Hrdza ze Słowacji.

W 2013 roku wydała debiutancki album „Wesna, wesnoju” na którym znalazły się autorskie pieśni oraz ludowe pieśni z Karpat w oryginalnych, autorskich, wielogłosowych aranżacjach oraz wzięła udział w wydaniu płyty z pieśniami łemkowskiego poety i kompozytora Petra Murianki.
W 2016 wydała płytę z muzyką do spektaklu z pieśniami z repertuaru Anny German
W 2017 roku we współpracy z Ruską Bursą wydała drugi autorski album „Rusyn Takes” z rusińskimi pieśniami w autorskich opracowaniach.
W 2018 ukazała się płyta CD „Hulanka”. Remiksy powstałe we współpracy z artystą T.est.

 

 

 

Źródło: UDK

 

- Reklama -