11.3 C
Ustrzyki Dolne
niedziela, 14 kwietnia, 2024
Strona głównaWydarzeniaRozwój regionuKolejka gondolowa w Solinie już działa!

Kolejka gondolowa w Solinie już działa!

To będzie wielka atrakcja w Bieszczadach. Z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego w Solinie otwarta została właśnie kolej gondolowa. Z wnętrza nowoczesnych wagoników będzie można podziwiać przepiękne bieszczadzkie wzgórza i Jezioro Solińskie.

Ale to nie koniec atrakcji! W ramach inwestycji powstała także wieża widokowa na Górze Jawor wraz z kawiarnią i przeszklonym tarasem widokowym. Dodatkowo na turystów czeka park tematyczny zlokalizowany na powierzchni 4,7 hektara na zboczu Góry Jawor, w którym będzie można poznać historię i bieszczadzkie legendy.

W otwarciu kolejki samorząd województwa reprezentowali: marszałek Władysław Ortyl, wicemarszałek Piotr Pilch oraz przewodniczący sejmiku Jerzy Borcz. Obecni byli także podkarpaccy parlamentarzyści, wojewoda Ewa Leniart oraz lokalni samorządowcy, a także z prezes Polskich Kolei Linowych – Daniel Pitrus.

Podczas otwarcia premier Mateusz Morawiecki, powiedział, że inwestycja nie byłaby możliwa, gdyby nie konsekwentna polityka rządu, polegająca na odkupywaniu aktywów z rąk zagranicznych inwestorów.

Ta inwestycja to kolejna odsłona tego, co nazywamy repolonizacją. Nie byłoby jej, gdyby nie Plan Odpowiedzialnego Rozwoju – mówił premier.

Jak podkreślał premier inwestycja to również efekt wzorowej współpracy rządu z samorządem, za co dziękował marszałkowi województwa oraz wojewodzie podkarpackiemu. Mówił także o tym, że dzięki tej atrakcji turystycznej powstały nowe miejsca pracy, gdyż zatrudnienie znajdzie ponad 100 osób:

Ta kolejka to ważna inwestycja gospodarcza, to dodatkowe setki miejsc pracy, licząc te tutaj utworze, ale też w całym przemyśle turystycznym. Ta atrakcja turystyczna zwiększy ogromnie magnetyzm tego miejsca i przyciągnie ludzi z całej Polski i zagranicy.

Premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że inwestycja powstała w rekordowym czasie półtora roku. Zapraszał też wszystkich w Bieszczady:

Bieszczady i całe Podkarpacie to przepiękne miejsca, zapraszam serdecznie!

Kolejka gondolowa w Solinie już działa!
Kolejka gondolowa w Solinie już działa!

Kolej gondolowa oraz inne atrakcje, które powstały to inwestycja Grupy PKL i PFR. Ośrodek turystyczny w Solinie to najnowsza propozycja w ofercie PKL. Prezes Polskich Kolei Linowych, Daniel Pitrus podczas otwarcia nie krył zadowolenia z tego faktu:

PKL działa w wyjątkowych lokalizacjach już od ponad 85 lat, dlatego nie mogło nas zabraknąć tutaj, w tym unikatowym miejscu na Podkarpaciu, a dokładniej nad Jeziorem Solińskim. Zgodnie ze strategią rozwoju, zbudowaliśmy wyjątkowy ośrodek, który pozwala podziwiać piękno natury odkrywać je na nowo z zupełnie innej perspektywy – wagonika, który w niektórych momentach przemieszcza się ponad 100 metrów nad ziemią, ale także z wieży widokowej, która ma 50 metrów – powiedział prezes PKL Daniel Pitrus.

Wójt Soliny Adam Piątkowski mówił, że to historyczny dzień dla jego społeczności, dziękował też premierowi za inwestycję, która w tak znaczący sposób uatrakcyjni ofertę turystyczną Bieszczadów:

Ta kolej to dla naszego regionu nowe otwarcie. To dynamika rozwoju, to otwarcie na nowe inwestycje, które powstaną przy uruchomionej kolejce gondolowej. Od dzisiaj te zielone wzgórza nad Soliną i sama Solina nie będzie tylko na mapie turystycznej Polski, ale znajdzie się na mapie Europy i świata – powiedział wójt Adam Piątkowski.

Trasa kolejki ma ponad półtora kilometra i przebiega nad zaporą w Solinie. Do dyspozycji turystów jest 25 wagoników. Stacja początkowa znajduje się przy solińskim deptaku, a końcowa na Górze Jawor.

 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria: Facebook | Otwarcie ośrodka turystycznego Grupy PKL i PFR w Solinie

 

Autor tekstu: Monika Konopka
Autorzy zdjęć: Anna Magda, Michał Hubala
Autor wideo: Michał Hubala

Biuro Prasowe UMWP

 

Więcej informacji: Facebook | PKL Solina

 

 

 

- Reklama -
- Reklama -

POPULARNE

X