11.4 C
Ustrzyki Dolne
piątek, 24 maja, 2024
Strona głównaArchiwumEtnoBieszczady. Festiwal Kultury Karpat w Cisnej

EtnoBieszczady. Festiwal Kultury Karpat w Cisnej

To niezwykła impreza, której zadaniem jest sięganie do korzeni i czerpanie z kultury karpackiej ze szczególnym uwzględnieniem i naciskiem na kulturę i tradycję samych Bieszczadów w tym Bojków i Łemków.

TERMIN:
14 – 15 sierpnia 2023 r.

Podczas dwudniowego, plenerowego festiwalu odbędą się koncerty w wykonaniu zespołów prezentujących tradycyjną muzykę karpacką lub inspirujących się w swojej twórczości elementami tej tradycji.

Zagrają: Orkiestra św. Mikołaja, Transkapela, Wernyhora czy Angela Gaber i Tomasz Dybała.
Posłuchać będzie można również Kapeli Lisznianie i lokalnego zespołu ludowego Łopienka.

Ponadto w ramach festiwalu zostaną zorganizowane warsztaty rękodzieła takie jak: garncarstwo, tworzenie biżuterii karpackiej, nauka wzornictwa karpackiego. Ważną częścią będą również warsztaty muzyczne: śpiewu tradycyjnego i gry na instrumentach, które zostaną poprowadzone przez profesjonalnych muzyków. W warsztatach będą uczestniczyć zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli.

Podczas festiwalu, który będzie miał charakter interdyscyplinarny, ale skupiający się wokół kultury Karpat będzie również zorganizowana plenerowa wystawa wydawnictwa Libra-Świat Łemków i Bojków. Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie spotkanie z dr. Hubertem Ossadnikiem i dr. Łukaszem Bajdą- autorami książek: Miedzy Osławą a Jasiołką. Łemkowszczyzna Wschodnia w latach 1918-1939 i Bieszczady. Opowieści przewodnika.

Tematyką spotkania będzie życie codzienne i świętowanie w dawnych Bieszczadach. Festiwalowi będą towarzyszyć stoiska rękodzieła oraz kuchni karpackiej w wykonaniu Kół Gospodyń Wiejskich. Impreza ma duże znaczenie ze względu na unikatowość przedsięwzięcia, próbę wracania do korzeni i przywracania pamięci o sztuce, kulturze i symbolice regionu.

 

EtnoBieszczady. Festiwal Kultury Karpat w Cisnej

 

 

Źródło: Podkarpackie Travel

 

- Reklama -
- Reklama -

POPULARNE

X