Długi sierpniowy weekend w Bieszczadzkim Parku Narodowym

Bieszczadzki Park Narodowy informuje, że w okresie długiego sierpniowego weekendu dla Państwa dyspozycji przeznaczonych jest m.in. 15 budynków obsługi ruchu turystycznego, 11 parkingów i w sumie ponad 70 obiektów typu: sanitariat, deszczochron, wiata odpoczynkowa, wiata ogniskowa oraz ponad 140 km szlaków i ścieżek przyrodniczych.

BdPN prosi o przyjęcie kilku uwag dotyczących zwiedzania parku, które pozwolą na w miarę komfortowe korzystanie z zasobów przyrody.

  1. Warto przestudiować regulamin zwiedzania i zapoznać się ze szczegółową ofertą parku.
  2. Wycieczki swoje należy zaplanować i zaczynać je w godzinach porannych (burze zwykle są w godzinach popołudniowych, schodzimy wtedy szybko z grani do deszczochronów).
  3. Są takie parkingi, gdzie łatwiej jest o miejsce (m.in. wejście na Wielką Rawkę – dolina Rzeczycy oraz wejście na Szeroki Wierch – dolina Terebowca Ustrzyki Górne).
  4. Zachęcamy do obejrzenia dwóch unikalnych plenerowych wystaw (przy punkcie kasowym w Tarnawie Niżnej oraz na nowym parkingu w Wołosatem – ten z widokiem na Tarnicę).
  5. Park udostępnia ok. 20 obiektów sanitarnych różnego typu i są one bezpłatne (czyli park je finansuje z opłat parkingowych), bardzo prosimy o oszczędzanie wody, szczególnie na Wyżniańskim Wierchu (źródło wysycha).
  6. W miejscowości Wołosate (wejście na Tarnicę) od pewnego czasu obowiązuje zakaz parkowania. Samochody obowiązkowo pozostawiamy na dwóch parkingach, a po ich zapełnieniu przy stadninie „Hucułów”.
  7. Państwa środki z opłat wstępu idą nie tylko na ochronę przyrody i bieżące funkcjonowanie parku, ale również 15% przychodów przekazywane jest na ratownictwo górskie (GOPR Grupa Bieszczadzka). Przypominamy iż ustawowa kwota wstępu do parku nie zmieniła się od kilkunastu lat! Warto mieć gotówkę, gdyż warunki techniczne w górach uniemożliwiają zainstalowanie terminali płatniczych.
  8. W rejonie Tarnawy Niżnej są nowe szlaki, stanica konna, bar w hoteliku, wypożyczalnia rowerów i również piękne widoki.
  9. A na samych szlakach pamiętajmy – nie opuszczajmy tras ani wyznaczonych powierzchni widokowych (my nie jesteśmy opresyjni – ale za ewidentne naruszenie zasad można spodziewać się reakcji parkowych służb).
  10. Nie pozostawiamy odpadków – zabieramy je i pozostawiamy przy punktach informacyjno-kasowych. Tu zaoczne podziękowanie składają niedźwiedzie…

 

Dodatkowe informacje:
Regulamin zwiedzania parku
Wakacyjna oferta turystyczna

 

 

Źródło: BdPN

 

- Reklama -