Zapraszamy na „Noc Sów”

To jedyna taka noc w Polsce – Noc Sów, ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne poświęcone tym tajemniczym ptakom. 24-25 marca już po raz siódmy cała Polska zachwyci się sowami!

Dzięki współpracy z wolontariuszami ornitologami i edukatorami w całym kraju wspólnie odkryjemy świat sów, opowiemy o poszczególnych gatunkach i ich biologii, poznamy metody badań i ochrony sów oraz dowiemy się, jak znaczącą rolę miały one w polskich legendach i kulturze. Co więcej, wyjdziemy w teren, gdzie będziemy poznawać, nasłuchiwać i wabić sowy. Spotkamy tajemnicze sowy w samym środku jednej z nocy, kiedy większość z nich jest bardzo aktywna.

W Bieszczadach i na Pogórzu Przemyskim „Noc Sów” organizowana jest w trzech miejscach w Mucznem przez Nadleśnictwo Stuposiany, w Starej Birczy przez Nadleśnictwo Bircza i w Trójcy organizowana przez Fundację Dziedzictwo Przyrodnicze.

Najwcześniej, bo już 22 marca w teren wyjdą uczestnicy „Nocy Sów” w Mucznem. – Rozpoczynamy od dwóch prelekcji na temat ptaków, które odbędą się w Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem. Pierwsza będzie dotyczyć piór ptasich i ich użyteczności, a druga będzie o sowach, ich behawioryzmie i o orłach w Bieszczadach. Następnie pójdziemy w teren – informuje Kaja Hrabal z Nadleśnictwa Stuposiany. – Mimo iż ido akcji przyłączyliśmy się po raz pierwszy, to mamy już komplet uczestników, ale następnym razem zapraszamy wszystkich chętnych.

24 marca w teren wybiera się ze swoją grupą Piotr Klub z Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze. – Zaplanowaliśmy, że grupa będzie liczyć maks 10 osób, zebraliśmy już połowę, więc wciąż się można zapisać. Planujemy ruszyć z bazy terenowej Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze w Nowosiółkach Dydyńskich 4 o godz. 18. Jeśli ktoś nie będzie mógł dojechać do bazy, to spotkamy się na jakimś parkingu w okolicach Trójcy, wszystko zależy od pogody – mówi Piotr Klub. – Obecnie u sów trwa okres godowy i mamy nadzieję, że nie tylko uda nam się je usłyszeć, ale również i zobaczyć, chociaż zagwarantować tego nie możemy.

Spotkanie w Trójcy zacznie się od pogadanki na temat życia sów, a zakończy się ogniskiem. – Przygotujemy dla uczestników ciepłą herbatę, a jeśli ktoś ma ochotę upiec sobie kiełbaski, to musi je z sobą zabrać. Wszyscy chętni do poszukiwania sów, mogą dzwonić pod mój numer komórkowy – 516-347-810 – zaprasza przewodnik.

Nadleśnictwo Bircza „Noc Sów” organizuje dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia. Wyjście w teren zaplanowano 26 marca. Kontakt Emilia Baraniewicz Nadleśnictwo Bircza tel. 16- 65 22 280.

 

Źródło: turystyka.wrotapodkarpackie.pl

- Reklama -