10,3 C
Ustrzyki Dolne
czwartek, 23 września, 2021
More
  Strona głównaTurystykaZabytkowa cerkiew w oku kamery

  Zabytkowa cerkiew w oku kamery

  Wszystkich miłośników bieszczadzkich klimatów zapraszamy do oglądania przekazu wideo z nowej kamery, prezentującej widok na zabytkową, dawną cerkiew w Równi. Kamera została zakupiona dzięki staraniom parafian z miejscowości Równia.

  Link do kamery: www.stolicabieszczad.pl/rownia2

  Msze święte odprawiane są w niedziele i święta o godz. 10:15
  Link do kamery: www.stolicabieszczad.pl/rownia

   

  ***

  Świątynia wzniesiona prawdopodobnie na pocz. XVIII w., remontowana w 1792 r. oraz w XIX w. i 1975 r. Po 1951 r. opuszczona. Następnie od lat 70. XX w. użytkowana przez Kościół rzymskokatolicki.

  Cerkiew orientowana, umiejscowiona na wzniesieniu, w zakolu potoku Równia. Przy cerkwi cmentarz, na którym kilka zachowanych nagrobków.

  Budowla konstrukcji zrębowej, trójdzielna, trójkopułowa, z opasaniem opartym na uskokowych rysiach. Ponad babińcem empora konstrukcji słupowej. Sanktuarium, nawa i babiniec kwadratowe w planie. Nawa najobszerniejsza. Na zrębie ścian nawy i babińca tambury (nad nawą ośmioboczny, nad sanktuarium czworoboczny). Dachy nad każdą z form kopułowe o sferycznym profilu, z okapem (nad nawą ośmiopołaciowy, nad sanktuarium i babińcem czteropołaciowe). Masyw nawowy najwyższy. Ściany powyżej opasania i wszystkie połacie dachowe opierzone gontem. Ponad nawą zrębowe sklepienie ośmiopolowe, w sanktuarium zwierciadlane. Portal w zachodniej elewacji i otwory okienne ościeżowe.

  Świątynia w Równi należy do nielicznych zachowanych w płd.-wsch. Polsce trójdzielnych cerkwi kopułowych.

  /Źródło: podkarpackietravel.pl/

   

   

   

   

  - Reklama -
  - Reklama -

  POPULARNE

  X