Wystawa komiksu Antonio Marinettiego w Lesku

Bieszczadzki Dom Kultury w Lesku zaprasza do obejrzenia wystawy komiksowych prac Antonia Marinettiego.

Wystawa będzie czynna od 10 stycznia do 4 lutego 2020 r. w małej galerii BDK w Lesku.

Finisaż wystawy odbędzie się 31.01.2020 r. o godz. 17:00.

 

***

Antonio Marinetti – urodzony 8 lipca 1975 roku w Neapolu, jest włoskim rysownikiem komiksowym. Od 12 lat mieszka i pracuje w Sanoku.
Po ukończeniu Instytutu Sztuki w swoim rodzinnym mieście rozpoczął współpracę z kilkoma regionalnymi magazynami komiksowymi, w tym z Engaso 0.220. Następnie stworzył rysunki dla wydawnictwa „Universo” do serii „Billiband”, napisanej przez Giuseppe De Nardo. Pod koniec lat 90. współpracował z Elledì Edizioni, dla którego narysował dwa tomy serii „Eduardo a fumetti”.
W tym samym czasie uczył we Włoskiej Szkole Komiksu w Neapolu. Tam spotkał pisarza Michele Serio, który zaproponował mu stworzenie komiksowej historii dla Corriere del Mezzogiorno opartej na jednej z jego powieści „Uguale”.
Następnie w 2002 roku dołączył do zespołu Sergio Bonelli Editore, najpierw rysując dwa odcinki serii „Nick Raider”, a później w serii „Julia” m.in. „Rilancio al buio”, „Quando sarete morti”, „Sbarre”, „La gang”, „Prima del traguardo”, „Missing”, „La grande corsa”, „Allucinazioni”, „Verso il futuro”, „L’inquilina del sesto piano”, „Il fatto di Oak Park” do scenariuszy Giancarlo Berardiego i Maurizio Mantero. Z największym włoskim wydawnictwem współpracuje do tej pory.
Również rozpoczął współpracę z francuską firmą wydawniczą Soleil w 2007 roku. Pierwszy komiks dla tego wydawnictwa narysował do scenariusza Hervé Loiseleta. Była to trzecia część cyklu „Les carnets secrets du Vatican” zatytułowana „Sous la montagne”. Kolejnym projektem wykonanym dla Francuzów był dyptyk „Mister Hyde contra Frankenstine”. Jak do tej pory ostatnim komiksem dla wydawnictwa Soleil jest album opowiadający o życiu młodego Napoleona z serii „Révolutions. Quand l’Histoire de France a basculé” pt.: „18 Brumaire ”, a scenariusz napisał Jean-Pierre Pécau. Z tym samym scenarzystą obecnie pracuje przy adaptacji opowiadania Josepha Conrada „Pojedynek”.
W 2018 roku uczestniczył jako gość specjalny w XXIX Podkarpackich Spotkaniach z Komiksem organizowanych w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. /SDK Sanok/

 

 

Źródło: BDK w Lesku

 

- Reklama -