Wernisaż wystawy malarstwa Bogdana Kozona w Cisnej

Gminne Centrum Kultury i Ekologii w Cisnej zaprasza 23.03.2019 r. wszystkich miłośników malarstwa, na wernisaż wystawy malarstwa Bogdana Kozona.

Wystawa potrwa do 25.04.2019 r.

W programie koncert muzyki improwizowanej w wykonaniu Łukasza Sabata.

 

***

Bogdan Kozon – Urodzony w 1965 roku w Pułtusku. Studia ukończył w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Dyplom z malarstwa w pracowni prof. Stanisława Kortyki w 1991 roku.

Już podczas studiów malarskich we wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych zainteresowałem się głęboko zjawiskiem materii w malarstwie. Intrygowało mnie to jak faktura farby oraz użycie różnych materiałów (collage) są w stanie zbudować rzeczywistość obrazu malarskiego. Różnorodność faktur, struktury różnych materiałów, ich powierzchnie stwarzały dla mnie nowe, wydawało mi się niewyczerpane możliwości i źródła ekspresji wypowiedzi. A jeśli różne materie, to wraz z nimi całe bogactwo emanacji i stanów koloru oraz relacji pomiędzy nimi, zależności i wzajemne oddziaływanie. Z biegiem czasu, wraz z kolejnymi doświadczeniami artystycznymi i malarskimi zagadnienia dotyczące faktur, struktur i materii ustąpiły miejsca fascynacji zjawiskiem obrazu malarskiego zbudowanego w oparciu puls, migotliwość, emanację całą powierzchnią, uproszczoną formę i kompozycję. Pochłania mnie praca nad powierzeniem ekspresji obrazu kolorowi i zjawiskom w nim zachodzącym. Kolor, rytm, puls, tętnienie są ostatnio w głównym nurcie moich zainteresowań malarskich i wpływają na jakość artystycznej wypowiedzi. Jest to może powiązane z moimi fascynacjami muzycznymi i tworzeniem w materii dźwięku. Maluję często bez zamysłu i planu. Zawierzam intuicji oraz instynktowi. Potrzeba i zamiar są na ogół pierwszym i głównym powodem do podjęcia realizacji malarskiej. Proces twórczy, a w nim różne rozwiązania, częste zmiany i przemalowywania generują właściwą możliwość powstania ostatecznej wersji obrazu. Czasem jednak , na początku, pojawia się bardzo wyraźna wizja, koncepcja wymagająca tylko namalowania, ostatecznie stopniowo zanika w procesie twórczym by okazać się wyłącznie powodem, pierwszym impulsem do podjęcia malarskiego działania przybierając finalnie zupełnie inną postać.
Tak naprawdę to nie wiem co maluję, i co determinuje powstawanie takich form, kompozycji, wybór kolorów. Nie jest dla mnie istotne poznanie tej tajemnicy. Ważne jest stałe jej doświadczanie, świadomość istnienia przestrzeni tak bardzo zależnych ode mnie, i tak bardzo odległych i autonomicznych zarazem Bogdan Kozon

 

Źródło: GCKiE w Cisnej

 

- Reklama -