13.3 C
Ustrzyki Dolne
sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaArchiwumWeekend majowy w Bieszczadzkim Parku Narodowym

Weekend majowy w Bieszczadzkim Parku Narodowym

W nadchodzący długi weekend, szlaki piesze, ścieżki przyrodnicze, parkingi i toalety na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego będą dostępne dla zwiedzających. Szlaki odcinkami mogą być podmokłe i śliskie – prosimy zachować szczególną ostrożność.

Przypominamy, że na terenie Parku obowiązuje bilet wstępu. Opłaty za wstęp oraz opłaty parkingowe można uiścić w punktach informacyjno-kasowych. Zakupując bilet na miejscu płacimy gotówką. Bilety należy zachować do kontroli. Z opłat wstępu zwolnieni są mieszkańcy gmin Cisna, Czarna i Lutowiska, zgodnie z Ustawą o Ochronie Przyrody, oraz posiadacze Karty Dużej Rodziny.

Bilet wstępu można również zakupić za pośrednictwem strony www.bdpn.eparki.pl . Bilet zakupiony drogą elektroniczną (imienny) wraz z dowodem tożsamości należy okazać obsłudze punktu informacyjno-kasowego przy wejściu na szlak. Uwaga: zasięg Internetu na terenie parku nie jest najlepszy, warto zaopatrzyć się w bilety wcześniej (szczególnie trudna sytuacja jest w Brzegach Górnych, Przełęczy Wyżniańskiej, Tarnawie Niżnej i dolinie górnego Sanu)

Parkowanie pojazdów jest możliwe tylko na naszych parkingach i parkingach gminnych. Sanitariaty znajdujące się w pobliżu punktów informacyjno-kasowych udostępniane są bezpłatnie w godzinach pracy punktów. Przy punktach znajdują się również kosze na opady, są to jedyne miejsca gdzie można pozo-stawić śmieci. Zalecamy jednak, aby zabierać śmieci ze sobą.

Chcąc dostać się na Tarnicę, w Wołosatem pozostawiamy pojazd na parkingu, w samej osadzie obowiązuje zakaz parkowania, przed punktem informacyjnym też, a dalej jest zakaz wjazdu (można dostać mandat).
Wszystkich chętnych zapraszamy również na pole namiotowe w Bereżkach. Pole zostało już otwarte – wcześniejsza rezerwacja miejsca nie jest konieczna.

O psach na terenie Parku

Z pieskiem, na smyczy i w kagańcu możemy poruszać się wyłącznie na wyznaczonych odcinkach:

  • od Przełęczy Wyżniańskiej do Schroniska Pod Małą Rawką,
  • od Nasicznego i Bereżek na Przełęcz Przysłup Caryński,
  • od Tarnawy Niżnej do Dźwiniacza Górnego (ścieżką po płytach betonowych w obydwie strony).

Pamiętajmy, aby sprzątać po swoich pupilach – zebrane odchody można znieść do punktu kasowego (kosz na odpady zmieszane). Właściwe kosze na odpady po pupilach zostaną zamontowane wkrótce. Na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego z psem (na smyczy i w kagańcu) można spacerować również wzdłuż dróg publicznych i na terenie miejscowości. Wprowadzanie lub wnoszenie psów na szlaki nie wskazane w planie ochrony BdPN jest zabronione i grozi mandatem.

 

 

Źródło: BdPN

 

- Reklama -
- Reklama -

POPULARNE

X