TVP 3 Rzeszów. Gryfskand wycofał się z planów budowy zakładu węgla drzewnego w stolicy Bieszczadów

Koniec konfliktu mieszkańców Ustrzyk Dolnych z firmą Gryfskand. Udziałowcy polskiego oddziału spółki, wycofali się z budowy zakładu węgla drzewnego w stolicy Bieszczadów. Właśnie przeciwko tej inwestycji protestowali mieszkańcy. Skandynawscy udziałowcy pisemnie przekazali swą decyzję burmistrzowi Ustrzyk Dolnych.

O rezygnacji z budowy zakładu przez Gryfskand poinformował na konferencji prasowej burmistrz Ustrzyk Dolnych Bartosz Romowicz.

– Jest to decyzja nie tyle zarządu, co nawet wspólników, czyli właścicieli firmy Gryfskand, którzy nie chcą tutaj żeby ich inwestycja była odebrana jako działanie przeciwko mieszkańcom. Taka jest decyzja Szwedów, właścicieli, że nie będzie tej inwestycji mimo poniesionych kosztów realizować.

Ta decyzja spółki Gryfskand kończy spór toczony z mieszkańcami Ustrzyk Dolnych, którzy nie zgadzali się na lokowanie w tym mieści zakładów uciążliwych ich zdaniem dla otoczenia. W proteście zebrali ponad pięć tysięcy podpisów. Miasto pełne było banerów, które miały skłonić również samorząd do przeciwstawienia się inwestycji. Mieszkańcy cieszą się, że osiągnęli swój cel. Z takiego rozwoju sytuacji zadowoleni są też członkowie Stowarzyszenia Proekologicznego Czyste Ustrzyki Dolne.

Dariusz Wojciechowski, prezes Stowarzyszenia Proekologicznego Czyste Ustrzyki Dolne – Jesteśmy bardzo zadowoleni, lecz będziemy monitorować. Jeżeli chodzi o akcję protestacyjną to dopóki nie będzie oficjalnie, oficjalnie na stronie urzędu miasta na stronie Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miasta oraz nie dostaniemy informacji od zarządu firmy Gryfskand, będziemy w pogotowiu.

Dla terenów na których planowane były inwestycje przemysłowe, urząd miasta przygotuje nowy plan przestrzennego zagospodarowania. Prawdopodobnie, będzie można na nim lokować co najwyżej zakłady usługowe, nieuciążliwe dla otoczenia.

Bartosz Romowicz, burmistrz Ustrzyk Dolnych – Studium ma już dość jasne przepisy, że w tym miejscu nie będzie lokalizowany przemysł tylko usługi, więc na dzień dzisiejszy plan, który będzie tworzony będzie musiał być zgodny ze studium.

Burmistrz Ustrzyk przedstawił również dziesięciopunktowy plan wspierający ekologiczny rozwój miasta. Chodzi m.in. o sieci ciepłownicze, wykorzystanie wód termalnych i kontrole spalania odpadów.

Marek Winiarski

Materiał wideo na stronie TVP 3 Rzeszów.

 

Źródło: TVP 3 Rzeszów

 

- Reklama -