Szlaki turystyczne na terenie Parku nadal zamknięte

Komunikat Bieszczadzkiego Parku Narodowego z dnia 25.01.2019 r.

Ze względu na trudne warunki, szlaki turystyczne na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego pozostają nadal zamknięte.

Warunkowo udostępnione pozostają następujące odcinki szlaków:

  • Przełęcz Wyżna (parking) – Połonina Wetlińska (Chatka Puchatka),
  • Przełęcz Wyżniańska (parking) – Bacówka pod Mała Rawką – Mała Rawka,
  • Wołosate (parking) – Tarnica.

Po konsultacji z GOPR te odcinki szlaków BdPN wskazuje jako potencjalnie możliwe do wykorzystania. Parkingi w wyżej wymienionych lokalizacjach są częściowo odśnieżone, umożliwiają parkowanie kilkunastu samochodów osobowych. Warunki na drogach są jednak bardzo trudne (oblodzenie, rozjeżdżony śnieg, brak pobocza i możliwości zatrzymania pojazdu z powodu śnieżnych band).

Szlaki turystyczne na terenie Parku nadal zamknięte
fot. BdPN

Uwaga: Poruszanie się na przetartych, warunkowo udostępnionych odcinkach szlaków wymaga jednak specjalistycznego sprzętu (rakiety śnieżne lub narty skiturowe wyposażone w foki). Warunki pogodowe są bardzo zmienne, w partiach szczytowych wieje porywisty wiatr, jest świeży opad śniegu, odczuwalna temperatura w najbliższych dniach będzie oscylować w rejonie -15 stopni C. Występuje 2 stopień zagrożenia lawinowego. Zalecamy zgłoszenie planowanej trasy w lokalnej stacji GOPR w Ustrzykach Górnych. Apelujemy o rozwagę przy podejmowaniu decyzji o wyjściu w góry.

Dodatkowe zagrożenie stanowią, obciążone śniegiem połamane drzewa, grożące przewróceniem na szlak. Drzewa te będą usuwane sukcesywnie, jednak w chwili obecnej uniemożliwiają korzystanie z niektórych odcinków szlaków.

 

Źródło: BdPN

 

- Reklama -