-4.5 C
Ustrzyki Dolne
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaArchiwumSzerzej otwieramy się na Bieszczady

Szerzej otwieramy się na Bieszczady

Jeszcze w tym roku, na drogach wojewódzkich w Bieszczadach powstanie jeden nowy most, a trzy kolejne zostaną zmodernizowane. To efekt porozumienia zawartego pomiędzy Samorządem Województwa Podkarpackiego a Nadleśnictwami, na terenie których znajdują się te obiekty. Dzięki wsparciu finansowemu Lasów Państwowych dotychczas udało się odnowić 27 obiektów. Umowy na realizację tych inwestycji podpisano w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Jedną z inwestycji, na której realizację podpisano umowę jest modernizacja mostu przez rzekę San w miejscowości Huzele, w ciągu drogi wojewódzkiej Nr 893 Lesko – Cisna. Zadanie to jest kontynuacją ubiegłorocznego remontu, w ramach którego zostały wymienione wszystkie kable sprężające w dźwigarach, co pozwoliło na przywrócenie nośności 30 ton.

Kolejnym obiektem modernizowanym w ciągu drogi wojewódzkiej Nr 893 Lesko – Cisna będzie most przez potok Żukra, w miejscowości Jabłonki. Zadanie będzie realizowane w systemie zaprojektuj – wybuduj. Z uwagi na pogarszający się stan techniczny oraz ograniczenie nośności do 15 ton zostaną wykonane naprawy powierzchniowe poszczególnych elementów mostu oraz zamontowane nowe elementy wyposażenia.

Również w miejscowości Jabłonki, w ciągu drogi wojewódzkiej Nr 893 Lesko – Baligród – Cisna zostanie wybudowany most, wraz z rozbudową dojazdów oraz rozbiórką, budową oraz przebudową niezbędnej infrastruktury technicznej.

Obiekt będzie miał parametry techniczne dostosowane do obowiązujących przepisów prawa oraz nośność odpowiadającą klasie „I” – obecnie najwyższej dopuszczonej na drogach publicznych, ponadto wyposażony będzie we wszystkie wymagane elementy poprawiające bezpieczeństwo użytkowników ruchu. Dzięki przebudowie, modernizowany odcinek drogi zostanie podniesiony z klasy technicznej „Z” na klasę „G”.

W obszarze Bieszczadów już od kilku lat jest sukcesywnie udrażniany korytarz transportowy. Od 2016 roku w kosztach związanych z modernizacją uczestniczą Nadleśnictwa, na terenie których znajdują się mosty. Dzięki wsparciu finansowemu Lasów Państwowych od roku 2016 udało się odnowić 27 obiektów. Na drogach wojewódzkich w rejonie Bieszczadów zlokalizowanych jest ponad 120 obiektów mostowych, z czego 40 wciąż wymaga naprawy (35 obiektów z uwagi na ograniczenie nośności i 5 obiektów z uwagi na ograniczenie skrajni do jednego pasa ruchu). Powstały one jeszcze w latach 50. i 60. ubiegłego stulecia. Ze względu na pogarszający się stan techniczny na wielu z nich wprowadzone zostały ograniczenia.

Pełny tekst informacji na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego

 

 

 

 

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego

 

 

 

 

 

 

- Reklama -
- Reklama -

POPULARNE

X