„Śmieci skrzydeł nie mają” w Bieszczadach

Ogólnopolska akcja „Śmieci skrzydeł nie mają” dotarła do Bieszczadzkiego Parku Narodowego! W schronisku Koliba u podnóża Połoniny Caryńskiej pojawiła się tabliczka z symbolem akcji – orłem przednim, który przestrzega turystów: „Śmieci skrzydeł nie mają! – znieś swoje śmieci na dół, tam posegreguj i wrzuć do odpowiednich pojemników.

Podróżnik i ekolog Dominik Dobrowolski wybrał się w Bieszczady, by wziąć udział w zorganizowanych przez WWF warsztatach fotograficznych dla Strażniczek i Strażników Rzek – laureatów konkursu fotograficznego. Warsztaty prowadził jeden z najlepszych w Polsce fotografików przyrody – Grzegorz Bobrowicz.

– Nie byłbym sobą, gdybym nie namówił grupy uczestników warsztatów na wyprawę w góry. Odwiedziliśmy przepięknie położone schronisko Kolibę u podnóża Połoniny Caryńskiej, aby wspólnymi siłami przykręcić tam orła przedniego, który namawia turystów do zabierania swoich śmieci ze sobą opowiada Dominik Dobrowolski.

Akcję „Śmieci skrzydeł nie mają” wspiera Koalicja Recykling Górom, którą tworzą organizacje, instytucje oraz miłośnicy gór z całej Polski. Od samego początku wśród koalicjantów działa także Fundacja ProKarkon. – Zaśmiecanie terenów górskich jest nie tylko nieetyczne, ale jest również przejawem marnotrawienia cennych surowców. W myśl zasady „Nie ma śmieci, są surowce” zużyte opakowania nie powinny trafiać do lasów czy na wysypiska, ale być selektywnie zbierane, a następnie poddawane recyklingowi, ponieważ stanowią cenny surowiec wtórny, z którego, jak to ma miejsce np. w przypadku kartonów do napojów, można odzyskać celulozę, którą używa się ponownie do produkcji różnego rodzaju papierów i tektur podkreśla Jan Jasiński, prezes Fundacji ProKarton.

Akcje „Śmieci skrzydeł nie mają” realizowane są od wiosny 2018 roku. Orły przednie można już spotkać w Karkonoszach (Samotnia i Strzecha Akademicka, Zamek Chojnik, Na Przełęczy Okraj, Jelenka, Pod Łabskim Szczytem i na Hali Szrenickiej), Górach Suchych (Andrzejówka), Beskidzie Śląskim (Klimczok i Szyndzielnia), Górach Stołowych  (Szczeliniec), Rudawach Janowickich ( Szwajcarka), Górach Izerskich (Chatka Górzystów, Stacja Orle, Wysoki Kamień, Perła Zachodu) i w Tatrach (Murowaniec).

Więcej inf. o akcji „Śmieci skrzydeł nie mają”, m.in. relacje z dotychczasowych lądowań orła w schroniskach, znajdą Państwo na stronach:

facebook.com/recyklinggorom
twitter.com/recyklinggorom
instagram.com/recyklinggorom

 

 

Źródło: materiały nadesłane

 

 

- Reklama -