„Skarby podkarpackiej przyrody i kultury – Bieszczady” wystawa plenerowa w Wołosatem

Bieszczadzki Park Narodowy zaprasza od obejrzenia plenerowej wystawy fotograficznej pt. „Skarby podkarpackiej przyrody i kultury – Bieszczady„. Obejrzeć ją można na nowoutworzonym parkingu w Wołosatem, skąd roztacza się widok na Tarnicę.

Wystawa została wykonana przy udziale Marszałka Województwa Podkarpackiego i Bieszczadzki Park Narodowy.

Ekspozycja składa się z 24 plansz pokazujących wyjątkowość Podkarpacia, a w szczególności Bieszczady. A mamy czym się pochwalić, bo województwo podkarpackie należy do najcenniejszych pod względem przyrodniczym obszarów w Polsce. Świadczą o tym liczne i rozległe obszarowe formy ochrony przyrody, obejmujące niemal połowę jego powierzchni.

Dwa parki narodowe, dziesięć parków krajobrazowych, trzynaście obszarów chronionego krajobrazu i blisko sto rezerwatów przyrody, chroni lasy o różnym stopniu naturalności, półnaturalne zbiorowiska nieleśne – od bagiennych i torfowiskowych po suche murawy, i wysokogórskie obszary połoninowe w najwyższych partiach Bieszczadów.

Ekosystemy te są siedliskiem licznych populacji rzadkich w innych regionach gatunków, roślin, grzybów i zwierząt. Do wybitnie cennych terenów Podkarpacia, Polski i Europy zalicza się z pewnością Bieszczadzki Park Narodowy chroniący południowo-zachodni kraniec Bieszczadów Zachodnich. Park powstał w 1973 roku i po kilkukrotnym powiększaniu zajmuje obecnie powierzchnię ponad 29 200 ha (jest trzecim pod względem wielkości parkiem narodowym w Polsce).

 

 

Źródło: BdPN

 

- Reklama -