Redyk Karpacki – na pasterskim szlaku w Ustrzykach Górnych

REDYK KARPACKI. Tradycyjny spęd owiec, koncerty z muzyką pogranicza, tradycyjne „mieszanie” owiec oraz poświęcenie wody, drewna, zapalenie watry i degustacja lokalnych produktów serowarskich czekają na wszystkich, którzy pod w połowie maja odwiedzą Ustrzyki Górne. 18 maja rozpocznie się tam Redyk Karpacki – Na pasterskim szlaku.

Tradycyjny Redyk Karpacki – na pasterskim szlaku odbędzie się w dniach od 18 do 20 maja w Ustrzykach Górnych przy Zajeździe pod Caryńską.

Redyk to tradycyjna wędrówka pasterzy z kilkuset owcami przez tereny państw karpackich czyli Rumunię, Ukrainę, Polskę, Słowację i Czechy. Te wędrówki doprowadziły do zasiedlenia Karpat i powstania wspólnej, wysokogórskiej kultury pasterskiej, łączącej społeczności zamieszkujące Karpaty. Przepęd kilkuset owiec wraz z psami pasterskimi, osłami i końmi, które prowadzone są przez pasterzy z Polski, Ukrainy i Rumunii trwa od maja do września. Pasterze wraz ze zwierzętami dziennie pokonują około 15 km, a w całości ich trasa wynosi ponad 1200 km.

PROGRAM

18 maja (piątek)

godz. 10:00 – 14:00 – Konferencja poświęcona odtworzeniu tradycyjnych pieśni pasterskich,
godz. 17:00 – spędzenie owiec do koszoru,
godz. 19:00 – muzyka pogranicza – występ amatorskiego zespołu folkowego

19 maja (sobota)

godz. 12:30 – msza pasterska w kościele w Ustrzykach Górnych
godz. 14:00 – tradycyjna ceremonia „miszania” owiec, poświęcenie owiec, wody, szczypek, drewna, zapalenie watry, pieczenie barana,

  • kiermasz produktów lokalnych i serowarskich oraz degustacja,
  • warsztaty muzyczne z udziałem Jana Karpiela-Bułecki oraz warsztaty z przędzenia wełny i warsztaty zielarskie,
  • gry i zabawy pasterskie
  • występy zespołów folkowych: Carpathia, Kapela z Przypadku, Jan Karpiel-Bułecka, Werchowyńcy, Trąbici, Inula,

godz. 20:30 – występ zespołu Drewutnia

20 maja (niedziela)

– wyprowadzenie owiec w stronę miejsca wypasowego – Bacówka Caryńskie
godz. 13:00 – pokazy serowarskie przy bacówce

Przez cały czas trwania Redyku będą również prowadzone warsztaty fotograficzne.

Pasterstwo Transhumancyjne to forma pasterstwa wędrownego, polegająca na sezonowym przepędzaniu trzód – zwłaszcza owiec – pod nadzorem pasterzy, ustalonymi szlakami z pastwisk nizinnych na górskie hale. Reliktem transhumancji w Polsce jest właśnie Redyk Karpacki.
W Europie pasterstwo transhumancyjne powoli zanika. Tradycyjne społeczności transhumancyjne wobec spadku opłacalności ekstensywnego pasterstwa zostały gospodarczo zmarginalizowane, górskie wioski wyludniły się w wyniku masowych migracji do miast, transhumancja dzisiaj jest bardzo ograniczona.

Redyk jest organizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, w ramach projektu pn. Szlak Kultury Wołoskiej, finansowanego z Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.

 

Źródło: turystyka.wrotapodkarpackie.pl

 

- Reklama -