Rado Barłowski w Bacówce PTTK Jaworzec

Bacówka PTTK Jaworzec zaprasza 6 lipca o godzinie 20:00 na występ poety – Rado Barłowskiego.

Wstęp wolny.

Wszystko zaczęło się dla mnie baaardzo dawno temu, w czasie wakacji. Miałem dziesięć lat i mój Tata – Przewodnik Beskidzki, po raz pierwszy wziął mnie w swoje ukochane Bieszczady. Mieszkaliśmy na polu namiotowym w Ustrzykach Górnych. Codziennie patrzyłem na zjawiskowe Cycy Carycy, płoszyłem male pstrągi i głowacze puszczając kaczki na Wołosatce, wychodziliśmy w Góry (wtedy też pierwszy raz odwiedziłem Jaworzec) i zupełnie wówczas dla mnie niezauważalnie przestałem być dzieckiem, a stałem się zakochanym po uszy w „piersiach gór” chłopakiem. Dziś, ciągle jestem tym samym zakochanym chłopakiem. Taka jest moja Kraina Łagodności i o tym są moje piosenki. Zapraszam.

 

***

O schronisku

Bacówka PTTK Jaworzec, wysokość 605 m n.p.m., znajduje się przy czarnym szlaku na przełęcz Orłowicza przez Krysową, Wysokie Berdo nad nie istniejącą już wsią Jaworzec. Powstała w latach 1975- 1976 w ramach akcji budowania podobnych obiektów w polskich górach, zainicjowanej przez Edwarda Moskałę i jest trzecią w kolejności powstania.

Co ciekawe, Bacówka PTTK Jaworzec znajduje się w jednym z najciemniejszych miejsc w Europie Środkowej, co niezwykle sprzyja oglądaniu gwiazd.

fot. Bacówka PTTK Jaworzec

Od momentu otwarcia działa nieustannie, a każdy z poprzednich dzierżawców działając w imieniu PTTK próbuje współgrać z otaczającą go naturą i tworzyć to miejsce noclegowe w Bieszczadach przyjaznym dla odwiedzających turystów, co nie zawsze jest łatwe.

Obiekt z racji swojego położenia ma ograniczony dostęp do wody ( szczególnie w lecie) oraz prądu. Braki sanitarne nadrabia jednak wspaniałe usytuowanie. Do schroniska nie można dojechać. Parking znajduje się przy wypale drewna – 10 minut od schroniska.

Jak dojechać

KOMUNIKACJA
Do Bacówki Jaworzec można dojechać autobusem lub busem. Trzeba kierować się na Sanok. Z Sanoka kursują autobusy do Cisnej lub Wetliny. Wysiadamy we wsi Kalnica. Stamtąd 3,5 km piechotą do bacówki.

SAMOCHÓD
Kierując się do bacówki jedziemy drogą 897 z Sanoka przez miejscowości: Lesko, Baligród, Cisna, Dołżyca. Można też dojechać przez: Ustrzyki Dolne, Ustrzyki Górne, Lutowiska, Wetlinę, Smerek. Najlepiej kierować się na Cisną. Potem do Kalnicy. Następnie należy skręcić kolejno w lewo przy jedynym we wsi sklepie oraz około kilometr dalej, w prawo na most. Parking przy wypale węgla drzewnego jest ostatnim miejscem, w którym można zostawić samochód.

 

Zdjęcie użytkownika Schronisko Jaworzec
Źródło: Bacówka PTTK Jaworze

 

- Reklama -