Profilaktyka koronawirusa – rekomendacje dla mieszkańców

Profilaktyka koronawirusa - rekomendacje dla mieszkańców
- Reklama -

REKOMENDACJE DLA MIESZKAŃCÓW WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO ZWIĄZANE Z PROFILAKTYKĄ KORONAWIRUSA

W związku z zagrożeniem epidemiologicznym wynikającym z pojawieniem się na Podkarpaciu koronawirusa SARS-CoV-2, informujemy i przekazujemy rekomendacje, które podyktowane są  troską o zdrowie mieszkańców Podkarpacia, w celu ograniczenia ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa na terenie województwa.

Rekomendacje Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego

     Przypominamy zalecenia Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego.

 • Rekomendowane jest unikanie uczestnictwa w imprezach masowych oraz zaniechanie podróży, zwłaszcza do krajów o wysokim ryzyku zakażenia się koronawirusem.
 • Rekomendowane jest szczególne dbanie o higienę. Koronawirus jest podatny
  na rozpuszczalniki lipidów, co oznacza, że dokładne, co najmniej 30 sekundowe mycie rąk wodą ze zwykłym mydłem lub detergentem, jest kluczowe, by ograniczyć rozprzestrzeniania się koronawirusa.
 • W przypadku gorszego samopoczucia, zwłaszcza gorączki i innych objawów grypopodobnych, zachęcamy do powstrzymania się od wychodzenia z domu i spotkań z innymi osobami.
 • Przypominamy  o korzystaniu wyłącznie ze sprawdzonych źródeł informacji
  o koronawirusie, które znajdziecie Państwo w serwisach instytucji publicznych,
  na stronach: www.gis.gov.pl, gov.pl/koronawirus i dzwoniąc pod numer bezpłatnej infolinii NFZ 800-190-590.
 • Prosimy o otoczenie szczególną opieką osób starszych i innych osób o obniżonej odporności. W szczególności chodzi o pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych, a także po prostu rozmowę.
 • Służby sanitarne i opieka zdrowotna pracują całą dobę i dokładają wszelkich starań, żeby zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne w Polsce.
 • Apelujemy o racjonalne i odpowiedzialne zachowanie oraz stosowanie się
  do rekomendacji służb sanitarnych i profesjonalistów medycznych.

Rekomendacje Marszałka Województwa Podkarpackiego dla mieszkańców Województwa Podkarpackiego

 • Marszałek Województwa Podkarpackiego powołał Zespół ds. przeciwdziałania sytuacji zagrożenia wirusem SARS CoV-2 (tzw. koronawirus). W zespole znaleźli się  m.in. członkowie zarządu, przewodniczący sejmiku, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Ochrony Informacji Niejawnych, dyrektor Departamentu Zdrowia, sekretarz i skarbnik województwa, przedstawiciele Kancelarii Zarządu UMWP. Zadaniem zespołu jest monitorowanie sytuacji, współpraca ze wszystkimi służbami, koordynacja działań w urzędzie marszałkowskim oraz jednostkach podległych samorządowi województwa.
 • Zachęcamy Państwa, by podstawową i pierwszą formą kontaktu z urzędem marszałkowskim był  telefon lub internet. E – komunikacja będzie dla Państwa bezpieczniejszą formą załatwiania swoich spraw.  W przypadku innych działań prosimy o rozważenie wizyty w późniejszym terminie.
 • Przypominamy Państwu i zachęcamy do korzystania z teleporad medycznych. Dzięki nim  można otrzymać-zalecenia, e-zwolnienie, e-receptę,  sugestię bezpośredniej wizyty w placówce lub kontaktu ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, jeśli będzie taka konieczność. A oto wykaz placówek udzielających teleporad w województwie podkarpackim:

https://www.nfz.gov.pl/gfx/nfz/userfiles/_public/aktualnosci/aktualnosci_centrali/koronawirus/wykazy_poz/teleporady_-_wojewodztwo_podkarpackie_10_03.pdf

 • Przypominamy, że NFZ uruchomił Telefoniczną Informację Pacjenta – 800-190-590 – tu przez całą dobę uzyskają Państwo informacje o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem. Konsultanci poinformują Państwa: – czym jest koronawirus,
  – jak się zabezpieczyć przed koronawirusem, – co zrobić, gdy wracasz z kraju, w którym zdarzyły się przypadki zakażenia koronawirusem i masz wątpliwości co do swojego stanu zdrowia, – gdzie znajdziesz najbliższą placówkę inspekcji sanitarnej lub oddział zakaźny szpitala oraz dowiesz się jak się z nimi skontaktować, – gdy będziesz mieć jakiekolwiek wątpliwości związane z postępowaniem w sytuacji podejrzenia zakażania koronawirusem. Połączenie z Telefoniczną Informacją Pacjenta jest bezpłatne,
  a z konsultantami porozmawiasz przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.
 • Dodatkowe informacje znajdą Państwo pod linkiem: https://youtu.be/bO2swTJBj0s
 • Zalecenia, dotyczące miejsc użyteczności publicznej:
  – Częste mycie rąk i dezynfekcja powierzchni dotykowych;
  –  Unikaniu dotykania oczu, nosa i ust;
  – Regularna dezynfekcja swojego telefonu i nie korzystanie z niego podczas spożywania posiłków;
  – Zachowanie bezpiecznej odległości od rozmówcy ( 1-1,5 metra);
  – Stosowanie zasad ochrony podczas kichania i kaszlu;
  – Zdrowe odżywianie się i nawadnianie organizmu.
 • Zachęcamy Państwa do korzystania ze wszystkich umieszczonych w miejscach publicznych punktów pomiaru temperatury oraz dezynfekcji rąk.
 • Poniżej zamieszczamy link do strony Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, gdzie znajdą Państwo stale aktualizowane informacje dotyczące sytuacji związanej z epidemią koronawirusa na Podkarpaciu:

https://rzeszow.uw.gov.pl/koronawirus/

 

KORONAWIRUS. Jak zapobiegać zakażeniu?

 

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego

 

- Reklama -