15,8 C
Ustrzyki Dolne
sobota, 24 lipca, 2021
More
  Strona główna Wypoczynek Informacje Jak poruszać się w górach

  Jak poruszać się w górach

  Jak poruszać się w górach
  Jak poruszać się w górach
  - Reklama -

  Jak bezpiecznie poruszać się w górach by nie narazić swojego zdrowia i życia? Oto kilka podstawowych rad.

  Poruszając się w górach:

  1. Korzystaj tylko i wyłącznie z oznakowanych tras turystycznych, rowerowych lub narciarskich.
  2. Cały czas orientuj się w terenie – stronach świata, kierunkach w których biegnie szlak turystyczny na całym odcinku. Pamiętaj, jakimi formacjami terenowymi prowadzi się szlak – grzbiet, polana, hala, partie leśne itp.
  3. Śledź aktualny czas marszu od momentu wyjścia, co pozwoli podjąć decyzję o tym czy zawrócić, skrócić trasę czy też kontynuować wędrówkę, gdyż bliżej jest do punktu końcowego wędrówki
  4. Śledź stan pogody na trasie. W przypadku pogorszenia się pogody udaj się do najbliższego miejsca schronienia . Drogi odwrotu wybieraj jedynie znakowanymi szlakami turystycznymi, inaczej mogą stać się pułapką.
  5. W okresie zalegania śniegu w górach wystrzegaj się stromych stoków i nie wchodź do niebezpiecznych żlebów, którymi mogą zejść lawiny śnieżne.

  W przypadku zagubienia szlaku:

  • ustal kierunek, z którego przyszedłeś
  • ustal, w którym miejscu i w jakim czasie mijałeś ostatni znak turystyczny na szlaku
  • ustal, na jakiej formacji górskiej się znajdujesz
  • ustal kierunek, w którym winien prowadzić szlak i potwierdź przypuszczenia za pomocą dobrze zorientowanej przy pomocy kompasu mapy
  • W celu odnalezienia szlaku winny udać się 2-3 osoby, a reszta grupy oczekuje na miejscu. Niedopuszczalne jest rozejście się całej grupy w celu poszukiwania szlaku. Uwaga! W przypadku złych warunków atmosferycznych najkorzystniej jest zawrócić do miejsca, w którym ostatni raz widziany był znak na szlaku i wtedy podjąć ewentualną decyzję o powrocie.

  Podczas burzy:

  • unikaj grani, odsłoniętych grzbietów, wzniesień i wierzchołków gór, samotnych lub drzew
  • zejdź w niższe partie gór (najlepiej w teren osłonięty np. strefa lasu), w ostateczności nie wystawaj znacznie w terenie (przykucnij, usiąść na plecaku i podkurczając nogi, zwinąć się „w kłębek” lub połóż się na ziemi)

  Źródło: bieszczady.gopr.pl

  - Reklama -
  X