13.9 C
Ustrzyki Dolne
poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona główna Wypoczynek Informacje Jak poruszać się w górach

Jak poruszać się w górach

Jak poruszać się w górach
Jak poruszać się w górach
- Reklama -

Jak bezpiecznie poruszać się w górach by nie narazić swojego zdrowia i życia? Oto kilka podstawowych rad.

Poruszając się w górach:

 1. Korzystaj tylko i wyłącznie z oznakowanych tras turystycznych, rowerowych lub narciarskich.
 2. Cały czas orientuj się w terenie – stronach świata, kierunkach w których biegnie szlak turystyczny na całym odcinku. Pamiętaj, jakimi formacjami terenowymi prowadzi się szlak – grzbiet, polana, hala, partie leśne itp.
 3. Śledź aktualny czas marszu od momentu wyjścia, co pozwoli podjąć decyzję o tym czy zawrócić, skrócić trasę czy też kontynuować wędrówkę, gdyż bliżej jest do punktu końcowego wędrówki
 4. Śledź stan pogody na trasie. W przypadku pogorszenia się pogody udaj się do najbliższego miejsca schronienia . Drogi odwrotu wybieraj jedynie znakowanymi szlakami turystycznymi, inaczej mogą stać się pułapką.
 5. W okresie zalegania śniegu w górach wystrzegaj się stromych stoków i nie wchodź do niebezpiecznych żlebów, którymi mogą zejść lawiny śnieżne.

W przypadku zagubienia szlaku:

 • ustal kierunek, z którego przyszedłeś
 • ustal, w którym miejscu i w jakim czasie mijałeś ostatni znak turystyczny na szlaku
 • ustal, na jakiej formacji górskiej się znajdujesz
 • ustal kierunek, w którym winien prowadzić szlak i potwierdź przypuszczenia za pomocą dobrze zorientowanej przy pomocy kompasu mapy
 • W celu odnalezienia szlaku winny udać się 2-3 osoby, a reszta grupy oczekuje na miejscu. Niedopuszczalne jest rozejście się całej grupy w celu poszukiwania szlaku. Uwaga! W przypadku złych warunków atmosferycznych najkorzystniej jest zawrócić do miejsca, w którym ostatni raz widziany był znak na szlaku i wtedy podjąć ewentualną decyzję o powrocie.

Podczas burzy:

 • unikaj grani, odsłoniętych grzbietów, wzniesień i wierzchołków gór, samotnych lub drzew
 • zejdź w niższe partie gór (najlepiej w teren osłonięty np. strefa lasu), w ostateczności nie wystawaj znacznie w terenie (przykucnij, usiąść na plecaku i podkurczając nogi, zwinąć się „w kłębek” lub połóż się na ziemi)

Źródło: bieszczady.gopr.pl

- Reklama -
X