2.8 C
Ustrzyki Dolne
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumPOKAZ FILMÓW GÓRSKICH Roberta Żurakowskiego

POKAZ FILMÓW GÓRSKICH Roberta Żurakowskiego

KINO KOŃKRET w Zatwarnicy zaprasza serdecznie na pokaz filmów górskich Roberta Żurakowskiego: „Piotr Malinowski. 33 zgłoś się . . . ” oraz „Śniła mi się Połonina”.

12 listopada w Zatwarnicy KINO Końkret start godz. 19:00

Pokaz wyjątkowy, bo miejsce wyjątkowe i Gospodarze wyjątkowi Każdy musi poznać to magiczne miejsce. Będzie to ostatni seans w tym roku w kinie Końkret.

Po każdym seansie odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem reżysera Roberta Żurakowskiego i jego specjalnych gości.

W trakcie panelu dyskusyjnego Organizatorzy przygotowali drobne niespodzianki.

„PIOTR MALINOWSKI. 33 ZGŁOŚ SIĘ…” – 2017 – 56 minut
To opowieść o pasji do gór, których Piotr doświadczał nie tylko jako ratownik, ale także wybitny taternik, alpinista i himalaista, autor pierwszego przejścia zimowego na zachodniej ścianie Petit Dru, uczestnik najszybszego przejścia Głównej Grani Tatr w zimie. Specjalista od trudnych zjazdów wysokogórskich, m.in. z Mylnej Przełęczy przez Komin Drewnowskiego do Czarnego Stawu. Prekursor i propagator ski-alpinizmu. Dokument prezentuje unikatową relację z pierwszego udziału Polaków w zawodach w ski-alpinizmie na Pierra Menta w 1991 r. Do dziś w Zakopanem odbywają się zawody w narciarstwie wysokogórskim noszące nazwę Memoriał Ratowników Tatrzańskich im. Piotra Malinowskiego.
Film ukazuje także tę drugą stronę życia ratownika, kochającego ojca i męża, któremu trudno jest godzić życie prywatne, które przybliża w filmie żona Piotra, z bezgranicznym oddaniem ratownictwu, o czym opowiadają jego koledzy, ratownicy TOPR. Tłem ich wypowiedzi są archiwalne nie publikowane wcześniej materiały filmowe np. z ćwiczeń TOPR kilka godzin przed katastrofą śmigłowca w 1994r. Piotr Malinowski był w latach 1987-1991 naczelnikiem Grupy Tatrzańskiej GOPR. Przyczynił się do powrotu ratownictwa do tradycyjnych struktur Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, którego był naczelnikiem już do 1993 r.

Film został nagrodzony :
– 13 Spotkania z Filmem Górskim Zakopane: Nagroda Publiczności oraz Nagroda Specjalna Jury
– XXII Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady Lądek- Zdrój: Najlepszy Film Polski
– XV Krakowski Festiwal Górski: Druga Nagroda w Polskim Konkursie Filmowym

Zwiastun filmu:

Muzykę do filmu (klimaty bluesowe) skomponował Robert Żurakowski i w związku z tym odbędzie się mini koncertu z udziałem Roberta Żurakowskiego i jego specjalnego gościa.

„ŚNIŁA MI SIĘ POŁONINA” – 2022 – 83 minuty
Film opowiada historię twórcy bieszczadzkiego schroniska „Chatka Puchatka”. Ludwik Pińczuk przez pół wieku nadludzkim wysiłkiem budował swoją legendę i kult schroniska na Połoninie Wetlińskiej. Nie tylko przetrwał w surowych warunkach ale zdołał zbudować Chatkę własnymi rękami. Spełnił swoje marzenie. Prowadził schronisko z fantazją i sercem. Tysiące ludzi: artyści i zwykli turyści wciąż powracali na Połoninę odnajdując tam swój dom.
„Lutek” zbudował świat dla siebie i innych od podstaw, tworząc wspólnotę ludzi, których jak magnes przyciągało życie na połoninie – bez wygód, za to z niepowtarzalną, górską atmosferą. Magia tego miejsca bliska jest każdemu, kto choć raz tam zawędrował. To świat dzikich Bieszczadów, skłaniający do refleksji nad ludzkim losem – trudnym, twardym ale pełnym smaku życiem.
Nic jednak nie trwa wiecznie. Film jest zapisem wyjątkowego momentu w dziejach Bieszczadów. Dokument zatrzymuje czas na chwilę przed brutalną utratą domu przez bohatera. To świat współczesny go zabiera. Chatka Puchatka zostanie za chwilę zburzona a w jego miejsce powstanie nowoczesny górski budynek. Kończy się pewna epoka, zaczyna kolejna. Co się stanie z magią tego miejsca, teraz, gdy Chatka Puchatka już nie istnieje? Oto historia o znalezionym i utraconym domu.

Film został nagrodzony:
– XXVII Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdroju: Nagroda publiczności.
– Cinematic European Film Festival 2022 w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny : wyróżnienie.

Zwiastun filmu:

Bilety: 20 zł.

Robert Żurakowski – pochodzący z Zakopanego, reżyser i producent filmów dokumentalnych głównie związanych z tematyką górską, pomysłodawca i twórca cyklu filmów dokumentalnych „Tatrzański Szlak Wspomnień” prezentowanych na festiwalach filmów dokumentalnych oraz górskich. Właściciel studia filmowego G&B ART. Artysta rzeźbiarz, muzyk, kompozytor muzyki do filmu. Związany z Zakopanem, pasjonat kultury Tatr i Podhala oraz miłośnik Bieszczadów i Podkarpacia. Obecnie związany na stałe z Bieszczadami.

 

Źródło: KINO KOŃKRET

 

- Reklama -
- Reklama -

POPULARNE

X