Piotr z Krainy Szybowisk

Katarzyna Hadała autorka bloga LOTNICZE PODKARPACKIE, zaprasza miłośników szybownictwa na spotkanie z Piotrem Bobulą – bieszczadzkim szybownikiem.

To będzie już drugie takie podkarpackie spotkanie lotnicze. Odbędzie się 23 marca br. (piątek) o godz. 18.00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie.

Piotr Bobula przybył w Bieszczady z Podhala ponad ćwierć wieku temu, aby reaktywować przedwojenne tradycje szybownicze tego terenu. Chciał odtworzyć historyczną Krainę Szybowisk. Przyczynił się do powrotu szybowców do Bezmiechowej, gdzie założył Aeroklub Bieszczadzki. Tam testował metodę startu szybowców ze zbocza korzystając jedynie z grawitacji oraz startów za wyciągarką pod stok górski. Potem stworzył szybowiska w Weremieniu i Żernicy Wyżnej. Za sterami szybowców spędził ponad 5 tysięcy godzin, w tym wykonał ponad 23 tysiące lądowań. Z wykształcenia jest geografem, z pasji – szybownikiem, podróżnikiem i fotografem.

To właśnie lotnictwo ukochał najbardziej. – Od najmłodszych lat niebo traktowałem jako mój drugi dom. Gdy miałem 7 lat tata zrobił dla mnie latawiec. Potem latawce wykonywałem już sam. Lotnictwo wciągało mnie coraz mocniej.

fot. Jakub Hotloś
fot. Jakub Hotloś

Zapisałem się do sekcji modelarskiej nowotarskiego aeroklubu. Gdy wreszcie samodzielnie udało mi się wznieść w powietrze w 1981 roku poczułem jakby przyprawiono mi skrzydła. Wtedy już wiedziałem, że chcę połączyć z lotnictwem całe moje życie – opowiada szybownik. Piotr Bobula specjalizuje się w lotnictwie górskim. Ostatnio było o nim głośno za sprawą ekstremalnego, rekordowego przelotu z Bieszczadów do granic Rumunii bez lądowania. Razem z szybowcowym mistrzem świata Sebastianem Kawą wykonał przelot na trasie Żernica Wyżna – Czarnohora. Pokonał ponad 800 km wykorzystując zjawiska falowe. Lot na wysokości 7000 metrów trwał ponad 7h. Pilot będzie opowiadał nie tylko o lotnictwie, ale także o górskich podróżach.

„Piotr z Krainy Szybowisk” to już druga taka inicjatywa autorki bloga Lotnicze podkarpackie. – W ubiegłym roku uczestnicy takiego lotniczego spotkania mieli okazję poznać krośnianina pil. Adama Ginalskiego z Zespołu Akrobacyjnego Polskich Sił Powietrznych „Orlik”. W tym roku będzie pilot, który co prawda przybył tu z Nowego Targu, ale “wrósł” w nasz lotniczy region. Szybownictwem potrafi zarazić nawet najbardziej opornych. To pasjonat przez duże „P” z niebywałym talentem do opowiadania lotniczych historii, a także instruktor, który na górskim lataniu zna się jak niewielu. Taki to „Piotr z Krainy Szybowisk” – rekomenduje spotkanie Katarzyna Hadała.

fot. Jakub Hotloś
fot. Jakub Hotloś

Spotkanie odbędzie się 23 marca br. (piątek) o godz. 18.00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Wstęp jest bezpłatny jednak obowiązuje limit miejsc. Uczestnicy będą mieli szansę zdobyć vouchery na lot szybowcem z Piotrem Bobulą w Krainie Szybowisk. Wydarzeniem towarzyszącym spotkaniu będzie wystawa fotografii autorstwa wymienionego szybownika pt. „Moje niebo”. Dodatkowe informacje będą publikowane na facebookowym wydarzeniu.

Wydarzenie “Piotr z Krainy Szybowisk” to wspólne przedsięwzięcie autorki bloga Lotnicze podkarpackie, Podkarpackie – przestrzeń otwarta oraz WDK w Rzeszowie.

KONTAKT
Katarzyna Hadała
tel. 509 907 449
info@lotniczepodkarpackie.pl
lotniczepodkarpackie.pl

 

- Reklama -