13.3 C
Ustrzyki Dolne
sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaArchiwumObchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Bieszczadach

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Bieszczadach

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu odbywają się już od 10 lat. Ich głównym organizatorem jest Zakład Historii i Kultury Żydów w Instytucie Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, kierowany przez dra hab. prof. UR Wacława Wierzbieńca. Przedsięwzięcie to stanowi świadectwo pamięci o dawnych żydowskich mieszkańcach, zamieszkujących licznie nasz region. Organizowane jest, aby uczcić pamięć o żydowskich ofiarach Holokaustu oraz bardziej przybliżyć mieszkańcom Podkarpacia historię i kulturę Żydów.

Jubileuszowe X Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu, organizowane pod patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego, odbędą się w dniach 22-28 stycznia 2018 roku. W ich współorganizacji bierze udział aż 64 miejscowości, a w nich ok. 300 instytucji oraz organizacji – lokalnych samorządów, parafii, stowarzyszeń, szkół, co świadczy o dużej wrażliwości, a także tolerancji i otwartości na różnorodność kulturową obecnych mieszkańców Podkarpacia.

Wzorem lat ubiegłych we wszystkich biorących udział w tym przedsięwzięciu miejscowościach zorganizowane są wykłady, prelekcje, sesje naukowe, spotkania ze świadkami historii, wystawy, koncerty, uczczenia miejsc pamięci eksterminacji ludności żydowskiej oraz odsłonięcia nowych pamiątkowych tablic w miejscach Zagłady. Żydzi ocaleni z Holokaustu i ich potomkowie przyjeżdżają na Podkarpacie, aby spotykać się z mieszkańcami naszego regionu i dawać świadectwo ocalenia z Zagłady.

Obchody służą głębszemu przybliżeniu kwestii Holocaustu mieszkańcom regionu, a w szczególności młodzieży. Dzięki świadkom tamtych tragicznych wydarzeń, pozwalają lepiej poznać prawdę o Zagładzie Żydów, zamordowanych podczas II wojnie światowej w wyniku eksterminacyjnej polityki prowadzonej przez nazistowskie Niemcy. Przestrzegają zarazem przed uprzedzeniami – nienawiścią, rasizmem i antysemityzmem.

 

X Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w bieszczadzkich miejscowościach:

Gmina Lesko – 25.01.2018 r.

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu
Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

 

Gmina Olszanica – 22.01.2018 r.

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu
Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

 

Gmina Ustrzyki Dolne – 23.01.2018 r.

Obchody rozpoczną się 23 stycznia 2018 r. przed południem w Zespole Szkół Licealnych im. J. Piłsudskiego w Ustrzykach Dolnych, a dalszy ich przebieg będzie miał miejsce w ustrzyckiej Bibliotece.

Poniżej szczegółowy program.

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Ustrzykach Dolnych
Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Ustrzykach Dolnych

 

 

 

- Reklama -
- Reklama -

POPULARNE

X