21.6 C
Ustrzyki Dolne
czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaTurystykaNowe szlaki w Bieszczadach!

Nowe szlaki w Bieszczadach!

Fundacja Bieg Rzeźnika w ramach projektu “Bieszczadzkie Trasy Biegowe na pograniczu polsko-słowackim” wyznaczyła i oznakowała na stałe 141 km ścieżek biegowych! Biegamy w Bieszczadach!

Gdy w 2004 roku na morderczą bieszczadzką trasę wyruszyło kilku śmiałków by sprawdzić swoją siłę przetrwania oraz kondycję raczej nikt nie przypuszczał, iż po blisko dwóch dekadach jeden niewinny bieg przerodzi się w prawdziwą masową kulturę biegania w Bieszczadach. Dziś to Festiwal Biegu Rzeźnika, ultraMaraton Bieszczadzki oraz Zimowy Maraton Bieszczadzki, imprezy, które ściągają dziesiątki tysięcy miłośników biegania do samego serca Bieszczadów sprawiły, że kojarzone z dzikim zachodem i pustką, najdziksze góry w kraju nad Wisłą stały się bazą biegową zarówno dla amatorów aktywnego wypoczynku jak i osób uprawiających biegi profesjonalnie i zawodowo.
Praca wykonana przez Fundację Bieg Rzeźnika zaowocowała promocją bieszczadzkich gmin na szeroką skalę, zrównoważonym rozwojem turystyki kwalifikowanej, nowymi inwestycjami w infrastrukturę turystyczną, które przełożyły się na poprawę sytuacji na lokalnym rynku pracy.
W 2021 roku Fundacja Biegu Rzeźnika poszła krok dalej, sięgając po środki z programu V-A Polska – Słowacja 2014 – 2020, zrealizowała projekt pt; “Bieszczadzkie Trasy Biegowe na pograniczu polsko-słowackim”.

Bieszczadzkie Trasy Biegowe to ścieżki biegowe, które prowadzą śladem najpopularniejszych bieszczadzkich biegów takich jak; Maraton Bieszczadzki, Bieg Rzeźnika, Dycha na Jeleni Skok czy Rzeźniczek.

Nowe szlaki w Bieszczadach!

Zaletą tras jest to, że wyznaczają one kilka nowych ścieżek i pozwalają nie tylko na bieganie ale również i spacery wokół Cisnej. Trzy trasy rozpoczynają się i kończą w Cisnej, na miejsce startu trasy czwartej wybrano Balnicę (można tam dotrzeć Bieszczadzką Kolejką Leśną) a jej koniec wyznaczono również w Cisnej.

Przebieg ścieżek został oznaczony spójnymi dedykowanymi znakami.

Legenda tras:
– trasa niebieska – 11,5 km, pętla Cisna-Cisna, Bieg na Jeleni Skok,
– trasa zielona – 27,5 km, Balnica-Cisna, Rzeźniczek w swojej pierwotnej wersji,
– trasa pomarańczowa – 49,5 km, pętla Cisna-Cisna, fragment trasy Biegu Rzeźnika,
– trasa czarna – 52,5 km, pętla Cisna-Cisna, trasa ultraMaratonu Bieszczadzkiego.

Poziom trudności tras jest taki jak poziom trudności pozostałych bieszczadzkich szlaków: zdarzają się dość ostre podejścia/zejścia, ale generalnie są dostępne dla każdego. Przebieg ścieżek został oznaczony spójnymi dedykowanymi znakami.

-….” Wierzymy, że poprowadzenie ścieżek trasami najpopularniejszych bieszczadzkich biegów: Biegu Rzeźnika, Rzeźniczka, Dychy na Jeleni Skok oraz Ultramaratonu Bieszczadzkiego spowoduje, że biegacze będą się na nich przygotowywać do udziału w bieszczadzkich imprezach biegowych, przyjeżdżać na obozy sportowe, podejmować własne wyzwania pokonania tych tras. Liczymy na to, że z wytyczonych pętli skorzystają także piesi turyści, a szlaki te na stałe wpiszą się w program bieszczadzkich wędrówek.

Obok popularyzacji najciekawszych tras biegowych i umożliwienia korzystania z nich nie tylko w trakcie naszych imprez, celem naszego projektu jest popularyzacja przyrodniczego i kulturowego potencjału pogranicza polsko-słowackiego oraz wyciągnięcie biegaczy-turystów na szlaki, które w sporej części leżą poza najbardziej uczęszczanymi i popularnymi destynacjami…” – mówi Mirosław Bieniecki, Prezes Fundacji Bieg Rzeźnika.

Nowe szlaki w Bieszczadach!

Projektowi dedykowana jest strona internetowa, na której znajdują się mapy i opisy tras, oraz pliki GPX. Znajdziecie tam również informacje o bieszczadzkiej przyrodzie, historii i atrakcjach na wyznaczonych trasach. Adres witryny: www.biegamwbieszczadach.pl.

Projekt realizowany jest wspólnie ze słowackim partnerem, Obec Ulič. Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Program Interreg V-A Polska – Słowacja 2014 – 2020.

 

 

 

Źródło: Fundacja Bieg Rzeźnika

 

- Reklama -
- Reklama -

POPULARNE

X