6.8 C
Ustrzyki Dolne
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumNowa odsłona ormiańskiej historii w Lesku

Nowa odsłona ormiańskiej historii w Lesku

Niewiele brakowało, by po unikatowej kamienicy w leskich plantach pozostał gruz i wspomnienie. Pamiętająca XVIII-wiecznych jej właścicieli – Ormian, dziś stała się kolejną perłą Leska, którą możemy chwalić się w świecie. Wszystko dzięki ponad dwumilionowym nakładom (2 338 284,09 PLN). 1 784 670,05 PLN Gmina pozyskała z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego, natomiast 60 000,00 PLN dołożył Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Właśnie zakończone zostały prace budowlane i konserwatorskie projektu pn. „Przebudowa części budynku dawnej świątyni ormiańskiej w Lesku ze zmianą sposobu użytkowania na Klub Seniora oraz Regionalną Izbę Pamięci”. W tym zabytkowym obiekcie według tradycji miała funkcjonować wspomniana świątynia lub kaplica modlitewna oraz pomieszczenia mieszkalne. Trudno jednak znaleźć w źródłach historycznych potwierdzenia tej tezy, tym bardziej, że brak jest monograficznego opracowania dla tego obiektu – datowanego na 2 poł. XVIII w. Niemniej jednak to, co udało się wydobyć spod kolejnych warstw tynków zapiera dech w piersiach.

Nowa odsłona ormiańskiej historii w Lesku

Jak czytamy na stronie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków z/s w Przemyślu „Prace budowlane i konserwatorskie prowadzone były równolegle, co zapewniło należytą koordynację podejmowanych działań przy zabytkowej substancji, której zasadniczą cechą są nawarstwienia, niemożliwe do interpretacji bez wcześniejszej ingerencji w jej materię. Podczas prac odsłonięte zostały warstwy dotąd nieznane i nie ujawnione w trakcie badań poprzedzających inwestycję. Dotyczy to dekoracji malarskiej wnętrz obejmującej nie tylko ściany, ale również sufity. Znaczną jej część zachowano w oryginale, a tam gdzie problemy konstrukcyjne wymusiły większą wymianę substancji, odtworzono ją naśladowczo do oryginału”. Efektem wielomiesięcznych prac są pięknie zdobione w motywy kwiatowe pomieszczenia na parterze oraz piętrze, zarówno ściany, jak i sufity.

Na zewnątrz odnowiono elewacje, które zmieniły swą kolorystykę z barw żółto-pomarańczowych na biel. Wymieniona została w całości więźba dachowa i blaszane jej pokrycie. Niektóre stropy trzeba było wzmocnić lub całkowicie przebudować. Los taki spotkał też schody prowadzące na piętro. Częściowo zachowana została posadzka w sieni. Wymieniono również podłogi, zachowując na pierwszym piętrze dekoracyjny układ desek zgodny z oryginałem. Wykonano całkowicie nowe sanitariaty oraz wszystkie instalacje. Budynek po generalnych pracach odzyskał wiele cech dawnego wyglądu.

Kolejnym etapem jego zagospodarowania będzie utworzenie wspomnianej Regionalnej Izby Pamięci, do której już zbierane są eksponaty. Izba prowadzona będzie przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Lesku. Tych z Państwa, którzy chcieliby podarować na ekspozycję swoje pamiątki, zapraszamy do kontaktu z dyrektorem placówki Panią Marią Petka-Fundanicz oraz z Biurem Promocji, Kultury i Turystyki Urzędu Miasta i Gminy Lesko.

Nowa odsłona ormiańskiej historii w Lesku

Od czerwca br. w kamienicy mieścił się będzie również Klub Seniora, w ramach którego uczestnicy będą mieli okazję do spotkań integracyjnych i wspólnego spędzania wolnego czasu. Przygotowano dla nich m.in. zajęcia kulturalne, ruchowe, warsztaty plastyczne czy porady prawne, psychologiczne i rehabilitacyjne.

 

 

 

Źródło: Gmina Lesko

 

- Reklama -
- Reklama -

POPULARNE

X