13.3 C
Ustrzyki Dolne
sobota, 20 lipca, 2024

Mural w Lesku

W Lesku, na frontowej ścianie kamienicy, przy wjeździe do centrum miasta, powstał mural nawiązujący do 550 lecia nadania praw miejskich miastu.

Zgodnie z zapisami projektu „Lesko and Khust – history is our strength” („Lesko i Chust – historia naszą siłą”) mural przedstawia historyczną postać Piotra Kmity, właściciela dóbr leskich z przełomu XV i XIV wieku oraz legendarną Czarną Damę, która od kilku lat towarzyszy turystom odwiedzającym miasto w spacerze wiodącym przez najważniejsze zabytki Leska.

Inspiracją do powstania jego projektu były dwie zwycięskie prace Pani Magdaleny Trebendy oraz Pani Moniki Błażowskiej wyłonione w konkursie na projekt muralu, do którego zgłosiły się uczennice Zespołu Szkół Technicznych i Artystycznych w Lesku. Wykonawcą zaś jest miejscowy artysta Pan Marcin Kardasz, który w bardzo ciekawy sposób połączył obie prace tworząc ostateczny jego projekt.

Trzeba przyznać, że artysta nie tylko zrobił to, co w jego mocy, aby praca przebiegała szybko i sprawnie, a efekt był na najwyższym poziomie, ale przede wszystkim włożył w swoje dzieło całe serce. Mural już cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców oraz przyjezdnych, a jego motto „tradycja i nowoczesność” nawiązuje do dążenia władz gminy do synchronicznego rozwoju miasta i gminy Lesko opartego na tradycji.

Projekt realizowany jest przez Gminę Lesko przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej EIS Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020.

 

 

 

Źródło: Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna

 

- Reklama -
- Reklama -

POPULARNE

X