21.1 C
Ustrzyki Dolne
czwartek, 8 czerwca, 2023
Strona głównaArchiwumLetni komunikat turystyczny Bieszczadzkiego Parku Narodowego

Letni komunikat turystyczny Bieszczadzkiego Parku Narodowego

Trwa sezon turystyczny, a na szlakach utrzymuje się bardzo wysoka frekwencja. W niektóre dni, na szczycie Tarnicy, notujemy nawet do 4 tys. osób. W związku ze zwiększoną liczbą odwiedzających mogą występować problemy komunikacyjne na terenie Parku.

Parkingi przy wejściach na szlaki zapełniają się już ok. godz. 10.30 – 11.00, w późniejszych godzinach mogą wystąpić trudności w znalezieniu miejsca parkingowego.

Aktualnie największe problemy z Parkowaniem występują w miejscowości Wołosate.

W Ustrzykach Górnych znajduje się tablica informująca o aktualnej liczbie wolnych miejsc. Komunikat BRAK lub BRAK WOLNYCH MIEJSC oznacza, że parkingi są zapełnione i nie ma możliwości legalnego postoju samochodu. Parkowanie na poboczu drogi paraliżuje ruch i może skutkować mandatem.

fot. BdPN

Zachęcamy do korzystania z parkingu zlokalizowanego w Ustrzykach Górnych przy szlaku czerwonym na Szeroki Wierch. Parking jest duży i może stanowić alternatywę dla osób, które idą w kierunku Tarnicy lub na Połoninę Caryńską.

Problematyczne może być również parkowanie na Przełęczy Wyżniańskiej (wyjście w kierunku Małej Rawki i Połoniny Caryńskiej). W tym miejscu, po zapełnieniu parkingu, tworzą się korki.

Z uwagi na znaczne natężenie ruchu turystycznego proponujemy kilka mniej uczęszczanych szlaków:

  • Bereżki-Przysłup Caryński-Połonina Caryńska,
  • Suche Rzeki-Smerek-Jaworzec,
  • Tarnawa Niżna-Dźwiniacz,
  • Wetlina-Dział-Mała Rawka,
  • Jaworzec-Przełęcz Orłowicza-Smerek.

Aby uniknąć oczekiwania w kolejkach warto kupić bilet wstępu przez platformę e-parki (tu uwaga: zasięg Internetu na terenie parku nie jest najlepszy, warto zaopatrzyć się w bilety wcześniej i potwierdzenie zakupu mieć z sobą. Dla osób posiadających bilet oraz dla osób z ważną Kartą Dużej Rodziny wejście jest bez kolejki, ale po okazaniu tych dokumentów obsłudze punktu informacyjno-kasowego!). Bilety należy zachować do kontroli.

Zakupując bilet na miejscu płacimy gotówką.

Przypominamy o zmianie przebiegu szlaków na Połoninie Wetlińskiej.

PRZYPOMINAMY, ŻE NA SZLAKI I ŚCIEŻKI PRZYRODNICZE W BIESZCZDKIM PARKU NARODOWYM OBOWIĄZUJE ZAKAZ WSTĘPU Z PSEM. Z PIESKIEM MOŻEMY PORUSZAĆ SIĘ JEDYMIE PO DRUGACH PUBLICZNYCH (PIES MUSI BYĆ PROWADZONY NA SMYCZY). ZAKAZ OBOWIĄZUJE JEDYNIE W GRANICACH PARKU NARODOWEGO.

 

 

Źródło: BdPN

 

- Reklama -
- Reklama -

POPULARNE

X