13.3 C
Ustrzyki Dolne
sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaArchiwum„Lato z radiem” w Bieszczadach

„Lato z radiem” w Bieszczadach

„LATO Z RADIEM” W BIESZCZADACH. JUŻ DZIŚ AUDYCJA RADIOWEJ JEDYNKI Z USTRZYK DOLNYCH I ZAPOWIEDŹ WIELKIEGO FINAŁU WAKACYJNYCH KONCERTÓW!

W sobotnie przedpołudnie ekipa „Lata z radiem” odwiedzi malownicze Bieszczady i podąży szlakiem Turystycznej Listy Przebojów PL, by odwiedzić ustrzyckie Muzeum Młynarstwa i Wsi oraz Bieszczadzką Kolejkę Leśną. – Pokażemy, że Bieszczady są i dobre, i przyjazne, ale przede wszystkim – niezwykle urozmaicone – zapowiada Małgorzata Raducha. A już we wtorek radiowa Jedynka zaprasza na finałowy koncert „Lata z radiem”: on-line wystąpi Matt Dusk!

Słuchacze radiowej Jedynki w dzisiejszej, sobotniej audycji „Lato z radiem” (godz. 9.00-12.00) usłyszą m.in. dlaczego właśnie ten region stał się w latach 70. legendarną przystanią dla „outsiderów”, tematem wielu wierszy czy wspomnień. Prowadząca audycję Małgorzata Raducha wraz z zaproszonymi gośćmi opowie także o regionalnych szlakach turystycznych, lokalnych przysmakach oraz bieszczadzkiej tradycji i kulturze – „Dlaczego są takie piękne, dlaczego tak złe dla ludzi” – śpiewa zespół KSU z Ustrzyk. W audycji ze stolicy Bieszczad, czyli Ustrzyk Dolnych właśnie, będziemy rozmawiać m.in. o internowaniu ks. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Komańczy, o szlaku drewnianych bieszczadzkich cerkiewek, bieszczadzkich aniołach, kuchni z proziakami, maczanką i langoszami. Poszukamy też śladów kultury łemkowskiej i Bojkowskiej oraz słynnych bieszczadzkich zakapiorów – zapowiada dziennikarka radiowej Jedynki.

W plenerowym, bieszczadzkim studiu Jedynki pojawi się popularny „Siczka”, czyli Eugeniusz Olejarczyk – wokalista grupy KSU, który zapowie Festiwal Natchnieni Bieszczadem. Radiowe studio odwiedzą także: Stanisław Drozd, kierownik Muzeum Kultury Bojków w Polańczyku, Jacek Łeszega, dyrektor Centrum Informacji Turystycznej w Ustrzykach Dolnych i s. Beata Dzido, przełożona Klasztoru Sióstr Nazaretanek w Komańczy. Ekipa „Lata z radiem” wybierze się też do jednej z kilku bacówek wyrabiających tradycyjne sery regionalne i zabiorze słuchaczy na przejażdżkę Bieszczadzką Kolejką Leśną. Otrzymana dotychczas liczba głosów słuchaczy w wielkim plebiscycie radiowej Jedynki – Turystyczna Lista Przebojów PL – sprawiła, że zlokalizowana w podkarpackim Majdanie popularna atrakcja uplasowała się na wysokim, drugim miejscu w kategorii „rodzina” – jednej z trzech obok „historii” i „natury”. Magiczna podróż wąskotorową kolejką ciągniętą przez „prawdziwą” ciuchcię starszych turystów przeniesie w czasie, a młodszym zapewni dużo zabawy!

Do końca sierpnia dziennikarze „Lata z radiem” odwiedzą m.in. bajkowy Pacanów, artystyczne podwórko Wojciecha Siudmaka w Łodzi i dolnośląskie Jakuszyce. A w kulinarnym cyklu radiowej Jedynki na zakończenie wakacji – Indie, Małgorzata Raducha gościć będzie w Ambasadzie Indii.

„Lato z radiem” w Bieszczadach
„Lato z radiem” w Bieszczadach

Przypomnijmy, że radiowa Jedynka w każdy wtorek zaprasza na koncerty on-line, które można oglądać w mediach społecznościowych i na portalu Jedynki, a dodatkowo w piątki również wysłuchać retransmisji na antenie stacji. Muzyczną gwiazdą ostatniego z nich w koncertowym cyklu „Lata z radiem” będzie Matt Dusk – kanadyjski wokalista, muzyk i kompozytor, twórca oryginalnych projektów z pogranicza jazzu, swingu i popu. Artysta polskim fanom znany jest m.in. z duetów nagranych wspólnie z Edytą Górniak i Margaret oraz wyjątkowego utworu będącego hołdem oddanemu Zbigniewowi Wodeckiemu.

Wielki finał koncertów „Lata z radiem” już 25 sierpnia o godz. 20.00 – najpierw podczas koncertu on-line transmitowanego ze studia koncertowego Polskiego Radia i 28 sierpnia – o tej samej godzinie – w Programie 1 w paśmie „Tu jest muzyka”. Dotychczas na scenie „Lata z radiem” wystąpili: Piotr Cugowski, Baranovski, sanah, IRA, Krzysztof Cugowski z Zespołem Mistrzów, Anna Wyszkoni, Andrzej Piaseczny, Kasia Kowalska i MROZU.

Więcej informacji: jedynka.polskieradio.pl, latozradiem.pl i turystycznalistaprzebojow.pl.

 

Źródło: Polskie Radio /materiały prasowe/

- Reklama -
- Reklama -

POPULARNE

X