Koncerty zespołów Kirszenbaum i Zielony Bus Band w Hipisówce w Dołżycy

Bar Hipisówka w Dołżycy zaprasza 1 i 2 maja na koncerty zespołów Kirszenbaum i Zielony Bus Band.

Kirszenbaum – 1.05.2019 r.
Start o godzinie 20:30
Bilety: 20 PLN

Zielony Bus Band – 2.05.2019 r.
Start o godzinie 20:30
Bilety: 20 PLN

***

Kirszenbaum jest jak Wyspiański na mefedronie. Krakowski duet ożywia postfolkowe zgliszcza, wyznacza im świeże kierunki i wrzuca prosto na loopery, ze słowiańskim przytupem zderzając Toma Waitsa i Junip. Zola krzyczy na klezmerów, Henry Miller tańczy z Muminkami, a efektem jest melancholijna intertekstualna karuzela. Kierkegaard pisał o nich: „To chyba jazz”. Nic bardziej mylnego.

Debiutujący w 2019 roku albumem „Stypa komedianta” artyści wielokrotnie pojawiali się na antenach Radia Kraków oraz Dwójki, Czwórki i Trójki Polskiego Radia, wzięli udział w Festiwalu Folkowisko 2018, Letniej Akademii Filmowej 2018, Green Zoo Festival 2018 i Tak Brzmi Miasto 2018, zwyciężyli w konkursach Festiwalu Synestezje 2017 i Dragon Folk Festu 2018, zostali laureatami Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja” 2018 oraz Festiwalu FAMA 2018, nagrali klipy z Vintage Sessions, Backyard Music i SoFar Sounds Kraków, wystąpili w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, otwierali koncerty takich artystów jak Fisz Emade Tworzywo, Fifidroki, Wadada, Żywiołak, kanadyjski projekt Yamantaka//Sonic Titan czy Kapela Ze Wsi Warszawa oraz zagrali kilkadziesiąt koncertów w całej Polsce, w Czechach, w Niemczech i na Słowacji.

W warstwie muzycznej, mocno eklektyczny styl projektu oparty jest na bliskiej współpracy gitar, post-rockowych skrzypiec i nagrywanych na żywo loopów. Wszystko to składa się na współczesną i bardzo specyficzną interpretację słowiańskich, klezmerskich i anglosaskich folków, podlaną dynamicznym, szepcząco-krzyczącym duetem wokalnym. Wprawne ucho wychwyci wpływy takich artystów jak Fink, Andrew Bird, Warren Ellis, późny Tom Waits czy wczesny Nick Cave, wprawne oko dostrzeże zabawę mniej lub bardziej klasycznymi pozycjami kina niemego, wczesnego kina SF i innych, a wprawny czytelnik dopatrzy się intertekstualnej żonglerki nawiązaniami literackimi w warstwie tekstualnej, od Alberta Camusa i Franza Kafki, przez Tove Jansson i Gombrowicza, po samego Terry’ego Pratchetta.

Kirszenbaum to wspólne przedsięwzięcie Kacpra Szpyrki (filozofa, księgarza i skrzypka, który nagrywał m.in. z HellHaven) oraz Jakuba Wiśniewskiego (anglisty, muzyka i techwritera), których uprzednia współpraca w zespole Pora Wiatru zaowocowała ponad 150 koncertami, występem w finale programu Must Be the Music, główną nagrodą polskiej edycji Festiwalu Emergenza, serią crowd-fundingowych koncertów w tramwajach czy występem na niemieckim Taubertal Festival.

Koncerty zespołów Kirszenbaum i Zielony Bus Band w Hipisówce w Dołżycy
Koncert zespołu Zielony Bus Band w Hipisówce w Dołżycy

Zielony Bus Band.
Zaczynali na ulicy. Z jeżdżenia 30 letnim Volkswagenem T3 i graniem na placach miast w całej Europie zrobili sobie sposób na wakacje. W ten sposób zwiedzili Włochy, Francję, Austrię, Szwajcarię, Holandię, Niemcy, Danie, Chorwację, Węgry i oczywiście całą Polskę. Energicznymi coverami utworów znanych i lubianych bujali ulice przez 3 letnie sezony.

W między czasie, m.in. za sprawą dołączenia do pierwotnie męskiego składu wokalistki Basi Zielony Bus zaczął zjeżdżać w bok z przetartej drogi i szukać własnego brzmienia. I tak Volkswagen rdzewiał, a jego Band pracował nad czymś co w pewnym momencie nazwane zostało ekopopem. Często powtarzające się refreny pozbawione słów zasugerowały dodanie członu -para.
Tak powstał Ekoparapop – pierwsza autorska płyta Zespołu.

Materiał ciężko jest jednoznacznie zaklasyfikować do konkretnego gatunku muzycznego. Można w nim usłyszeć inspiracje bluesem, country czy muzyką reggae. Jednego nie można jej odmówić, a mianowicie energii, która na koncertach pojawia się ze zdwojoną siłą.

Zespół występuje niezmiennie w składzie:
-Basia Kamrowska (wokal, dzwonki, kazoo),
-Marcel Witkowski (perkusja),
-Wiktor Łoś (bas, wokal).
-Wiktor Francikowski (wiolonczela, wokal),
-Kuba Włodarczak (gitara, wokal).

 

Źródło: Bar Hipisówka

 

- Reklama -