15 C
Ustrzyki Dolne
wtorek, 26 września, 2023
Strona głównaArchiwumKomunikat turystyczny BdPN z dnia 18.02.2022 r.

Komunikat turystyczny BdPN z dnia 18.02.2022 r.

UWAGA! W najbliższych dniach prognozowany jest bardzo silny wiatr w porywach dochodzący do 90 km/h, dlatego odradzamy wyjścia w góry.

Tak silny wiatr stanowi poważne zagrożenie na odcinkach leśnych oraz na otwartych powierzchniach w strefie połonin. Warunki takie powiązane są z wahaniami temperatury powodującymi rozmarzanie oraz ponowne zamarzani powierzchni śniegu. W związku z tym wychodzenie na wędrówki w góry wiąże się z dużym ryzykiem i wymaga profesjonalnej oceny sytuacji.

Na szlakach zalega ciężki i mokry śnieg, miejscami szlaki są śliskie i oblodzone. Przebieg niektórych, mniej uczęszczanych odcinków jest słabo przetarty, szczególnie w górnych partiach (Wetlina – Jawornik, Jawornik – Krzemieniec, Pszczeliny – Bukowe Berdo). Grubość pokrywy śnieżnej waha się w przedziale od 30 do 90 cm, w miejscach akumulacji śniegu do 150 cm.

Aktualnie w górach ogłoszono drugi stopień zagrożenia lawinowego.

Nadal występują utrudnienia z dojazdem do parkingu w Bukowcu, dojechać można ok. 50 metrów przed potokiem Halicz, dalej droga jest nieprzejezdna dla samochodów osobowych.

Wyruszając w góry należy sprawdzić aktualną prognozę na stronie Bieszczadzkiej Grupy GOPR oraz zapoznać się ze wskazówkami i mapą dotyczącymi zwiedzania BdPN w okresie zimowym.

Jednocześnie apelujemy do wszystkich turystów, aby pamiętali o pobraniu aplikacji „Ratunek”. Dzięki tej aplikacji służby ratownicze są w stanie precyzyjnie ustalić położenie osoby potrzebującej pomocy.

 

 

 

Źródło: BdPN

 

- Reklama -
- Reklama -

POPULARNE

X