Komunikat turystyczny BdPN z dnia 16.12.2022 r.

Bieszczadzki Park Narodowy informuje, że w chwili obecnej panują trudne warunki do wędrówek górskich. Z powodu ostatniego ocieplenia na szlakach zalega głęboki i mokry śnieg. Grubość pokrywy oscyluje w granicach 20 – 50 cm. W wielu miejscach szlaki są nieprzetarte i zawiane. Planując dłuższą wędrówkę należy koniecznie uwzględnić wydłużony czas przejścia.

W okresie weekendu przewidywany jest ponowny opad śniegu i spadek temperatur. Oznacza to, że miejscami może być ślisko i niebezpiecznie. Prosimy o szczególną ostrożność w czasie poruszania się w zalesionych częściach przebiegu szlaków ponieważ na gałęziach zalega okiść. Aktualne warunki wymagają specjalistycznego przygotowania, odpowiedniej odzieży, raczków, kijków i dokładnego zaplanowania wędrówki. Obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Dobrą praktyką jest instalacja na telefonie aplikacji Ratunek dostępnej w sklepie Google Play. Bezpośrednio przed wyjściem koniecznie należy sprawdzić prognozę pogody.

Warunki pogodowe można sprawdzić na stronie GOPR oraz za pomocą kamerki internetowej. Prosimy o zapoznanie się ze wskazówkami i mapą dotyczącymi zwiedzania BdPN w okresie zimowym.

PRZYPOMINAMY! Na szlakach obowiązuje całkowity zakaz zjazdów. Zjazdy na jabłuszkach tworzą oblodzone rynny, które mogą być powodem niebezpiecznych w skutkach upadków.

 

 

Źródło: BdPN

 

- Reklama -